در سمنان

کاروانسرای آهوان

کاروانسرا در سال 1097 هجری در زمان شاه سلطان حسین صفوی در سر راه زیارتی مشهد-سمنان ساخته شد اما آن را به نام شاه عباس کاروانسرای شاه عباسی خواندند. این مکان که 34 حجره در اطراف حیاط دارد چهار ایوانی است. اين كاروانسرای آجری دو شاه نشين دارد كه يكي بر فراز ورودي اصلي و ديگري در مقابل آن بنا شده است. اين بنا علاوه بر حياط مركزي داراي دو حياط كوچكتر است كه در دو طرف ورودي اصلي ساخته شده اند و همین نکته موجب شده تا در ميان كاروانسراها منحصر به فرد باشد.

منطقه ای کوهستانی حدود ۳۰ کیلومتری شرق سمنان واقع شده است که به آهوان شهرت دارد. این ناحیه که از سمت دامغان ۸۷ کیلومتر فاصله دارد در زمستان سرد و در تابستان معتدل و ییلاقی است.

در اطراف آهوان روستاهای پایکوهی وجود دارد که به «کلاته » معروف است. این کلاته ها باغ ها، کشتزارهای مختلف و استخرهای آبیاری دارد که موجب رونق گردشگری در این منطقه شده است. علاوه براین، وجود دو کاروانسرا و رباط تاریخی به نام رباط سنگی انوشیروانی و کاروانسرای شاه عباسی موجب افزایش اهمیت تاریخی این منطقه شده است.

کاروانسرا در سال ۱۰۹۷ هجری در زمان شاه سلطان حسین صفوی در سر راه زیارتی مشهد-سمنان ساخته شد اما آن را به نام شاه عباس کاروانسرای شاه عباسی خواندند. این مکان که ۳۴ حجره در اطراف حیاط دارد چهار ایوانی است. اين كاروانسرای آجری دو شاه نشين دارد كه يكي بر فراز ورودي اصلي و ديگري در مقابل آن بنا شده است. اين بنا علاوه بر حياط مركزي داراي دو حياط كوچكتر است كه در دو طرف ورودي اصلي ساخته شده اند و همین نکته موجب شده تا در ميان كاروانسراها منحصر به فرد باشد.