معرفی ایلات عشایر ایران در سلام آبادی

معرفی ایلات و طوایف استان گلستان

عشایر در سلام آبادی

وسعت و جمعیت استان

استان گلستان با مساحت ۲۰۴۳۸ کیلومتر مربع در بخش شمالی ایران واقع شده است. این استان از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به استان مازندران و دریای خزر محدود می شود و از شمال با کشور ترکمنستان ۴۳۸ کیلومتر مرز خشکی و ۹۰ کیلومتر مرز آبی دارد. این استان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بود، اما در آن سال به صورت استانی مستقل درآمد و گرگان به عنوان مرکز آن انتخاب شد.

استان گلستان دارای ۸ اقلیم معتدل مرطوب، معتدل مدیترانه ای، معتدل خشک، معتدل کوهستانی، سرد کوهستانی، خشک سرد، نیمه خشک و خشک می باشد. متوسط بارندگی سالیانه در این استان ۴۷۰ میلیمتر و پتانسیل آب سطحي و زيرزميني به میزان ۲۴۸۵ ميليون مترمکعب است، استان گلستان از نظر ناهمواری به سه ناحیه کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم می شود. از نظر توپوگرافی دارای مناطق کوهستانی، جلگه ای، ساحلی، بیابانی، جنگلی، مرتعی و تالاب های متعدد با قابلیت های گسترده اکوتوریستی است.

جمعیت: بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، استان گلستان دارای یک میلیون و ۶۸۸ هزار و ۸۱۹ نفر جمعیت است. مرکز استان گلستان “گرگان” می باشد.

 

جمعیت عشایری  

بر اساس نتایج پایه اولین سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در سال ۱۳۹۹، جمعیت عشایری استان گلستان در دوره قشلاقی چهار هزار و ۱۲۲ خانوار با جمعیت ۲۳ هزار و ۶۶ نفر و در دوره ییلاقی یکهزار و ۸۸۸ خانوار با جمعیت ۱۲ هزار و ۵۰۲ نفر است.

این در حالی است که بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور که در سال ۱۳۸۷ توسط مرکز آمار ایران انجام شده بود، جمعیت عشایری استان گلستان در دوره قشلاقی ۲۰  هزار و ۶۸۷ نفر ( ۳۵۳۰ خانوار) و جمعیت ییلاقی عشایر  این استان  ۹ هزار و ۶۹۶ نفر (۱۵۵۲خانوار) بود.

 

ایلات  و طوایف

ایلات و طوایف ترکمن، زعفرانلو، یموت، گوکلان و طوایف مقدس، ایلات و طوایف عشایری استان گلستان را تشکیل می دهند.

طوایف مستقل:  طوایف مستقل استان گلستان عبارتند از :

ایزانلو، بیچرانلو، قهرمانلو، باچکانلو، حیرستان الخاص، پهلوانلو، ملوانلو، امیرانلو، بریمانلو، توپکانلو، روطانلو، شیخ امیرانلو، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، میلانلو، نامانلو، سارخانی، سیفکانلو، عشایر چهارده، هشت مرخی، جیرستان آنی صر.

 

شهرستان های عشایرنشین

شهرستان های عشایرنشین استان کرمان عبارتند از: ترکمن، علی­آباد، گنبدکاووس، مینودشت، آق قلا، کلاله، آزادشهر، رامیان.

 

 تعداد و نوع دام

نوع دام در اختیار عشایر استان گلستان شامل دام سبک (گوسفند و بز) و دام سنگین (گاو، شتر و گاومیش) است. بر اساس اطلاعات سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور در سال ۱۳۸۷ توسط مرکز آمار ایران، در مجموع عشایر گلستان  ۷۴۵ هزار و ۴۵۷ رأس دام سبک و سه هزار و ۷۲۵ رأس دام سنگین در اختیار دارند.

 

مهمترین تولیدات عشایر استان

مهم­ترین تولیدات لبنی: شیر، ماست، پنیر، ماست چکیده، کشک، دوغ، دوغ شتر، قره قوروت.

مهم ترین صنایع دستی: قالی، قالیچه، پشتی، گلیم، جاجیم، پلاس، نمد، آلاچیق ترکمنی، خورجین، توبره، سفره کردی، حصیر، کلاه، دستکش، جوراب و پاپوش.

مهم ترین گیاهان دارویی: آویشن، بابونه، گل گاوزبان، رازک، به لیمو، خارشتر، خارمریم، مریم گلی، زیره سبز، اکلیل کوهی، علف سرفه، باباآدم، زرشک کوهی، اسفناج، سیرکوهی، زعفران، نعناع کوهی و علف هفت بند.