آثار تاریخی بوشهر

عمارت دهدشتی (عمارت روغنی بوشهر)

بوشهر ساحل بسیار زیبا و تمیزی دارد که هم در روز و هم در شب پاتوق بومیان و مسافران است. گذشته از ساحل زیبا و دلپذیر خلیج فارس در بوشهر، این شهر دیدنی‌هایی دارد که نباید از دست داد. بافت قدیم و خانه‌های تاریخی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر شهر به حساب می‌آید و شما […]

بوشهر ساحل بسیار زیبا و تمیزی دارد که هم در روز و هم در شب پاتوق بومیان و مسافران است. گذشته از ساحل زیبا و دلپذیر خلیج فارس در بوشهر، این شهر دیدنی‌هایی دارد که نباید از دست داد. بافت قدیم و خانه‌های تاریخی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر شهر به حساب می‌آید و شما را به عمق تاریخ و فرهنگ منطقه می‌برد. خانه‌هایی با سبک معماری متفاوت و دلربا که با آپارتمان‌های امروزی خیلی متفاوتند. بافت قدیم شهر بوشهر یکی از بهترین نمونه‌های این گونه معماری‌های به جامانده از گذشته است و در آن خانه‌ها و عمارت‌های تماشایی پیدا می‌کنید که بعضی از آن‌ها بازسازی شده و برخی به موزه تبدیل شده‌اند.

عمارت دهدشتی بوشهر از زیباترین و با اصالت‌ترین خانه‌های قدیمی بوشهر است. این عمارت، خانه‌ی تاجری به‌نام حاج غلام‌ حسین دهدشتی بوده که در دوره‌ی قاجار زندگی می‌کرده است. او تاجر روغن بوده و به همین دلیل خانه‌اش به عمارت روغنی هم معروف است.

در خیابان ساحلی بوشهر باید خودتان را به پارک تلویزیون برسانید. روبه‌روی پارک از خیابان انقلاب بگذرید تا به تابلوی سفره‌خانه سنتی تاره برسید. ۸۰ متر جلوتر مقابل خانه روغنی هستید. عمارت دهدشتی در بافت قدیمی شهر قرار گرفته و فاصله‌ی آن تا پارک خلیج‌فارس در بلوار ساحلی خلیج‌فارس حدود هزار و ۳۰۰ متر است.

در شهری که بیشتر خانه‌ها یک طبقه بودند و تعداد کمی ساختمان دو یا سه طبقه وجد داشت، حاج غلام حسین دهدشتی خانه‌ای چهارطبقه برپا کرده بود. کنار ورودی خانه به سبک گذشته سکویی برای نشستن و انتظار طراحی شده است. با گذشتن از در، می‌بینید که بنا در معرض دید قرار ندارد؛ ویژگی‌ای که اندرونی خانه را از چشم مهمانان دور نگه می‌داشت. از دیوار مقابل که بگذرید، بنایی چهار طبقه و چشم‌نواز خواهید یافت.

خانه با گچ، آهک، چوب ساج، سنگ‌های مرجانی ساخته شده و سقفش را با چوب صَندَل شکل داده‌اند. حوضی چهارگوش در حیاط خودنمایی می‌کند که دیواره‌های بلندی دارد. زیر حوض آب‌انبار ساختمان قرار داشته و محل نگهداری آب آشامیدنی بوده است.

در گوشه‌ی چپ حوض، تورفتگی دیده می‌شود که کوزه‌ی سفالی برای خنک کردن آب در آن می‌گذاشتند. وجود درختان تنومند به جذابیت حیاط افزوده است. منظره‌‌ی در و پنجره‌‌ی چوبی اتاق‌ها با شیشه‌های رنگی بسیار دیدنی است.

یکی از جذاب‌ترین اتاق‌های عمارت دهدشتی بوشهر، اتاق شاه‌نشین است. سقف شاه‌نشین هنرمندانه آینه‌کاری شده و پنجره‌های آن با شیشه‌های رنگی بر جذابیتش اضافه کرده‌اند.

سقف اتاق پذیرایی به سبک نقاشی اروپایی، با رنگ و روغن نقاشی شده و بسیار دیدنی‌ست. گچ‌بری دیوارها چشم‌گیر است و باسلیقه انجام شده است.

در خانه‌ی تاجری موفق مانند دهدشتی طبیعی است که اسناد تجاری زیادی پیدا شود؛ اسناد و نامه‌هایی با تمبرهای قدیمی دوره‌ی قاجار و مکاتباتی که با کشورهای دیگر مثل هند، انگلیس و آلمان انجام شده است.

اکنون این اسناد در سازمان میراث فرهنگی نگهداری می‌شوند. اداره میراث فرهنگی بوشهر در سال ۱۳۷۷ عمارت روغنی را مرمت کرده است.