به تارنمای "سلام آبادی" خوش آمدید این سایت هیچ محصول و خدماتی برای فروش ندارد. اکثر مطالب از منابع دیگر اخذ شده است / معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

سلام آبادی
×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

آبشار زیبا و دیدنی روستای اسطرخی شیروان در 28 كیلومتری جنوب این شهر برای گردشگران ناشناخته مانده در حالیكه این منطقه مكانی مناسب برای اتراق گردشگران و مسافران بویژه در ایام نوروز است.

به گزارش پایگاه خبری شیروان روستای زیبای اسطرخی شیروان از روستاهای هدف گردشگری و كوهستانی بوده كه در دره ای نسبتا ژرف قرار دارد كه امتداد آن از جنوب به شمال شرقی است و رودخانه ای از وسط دره و روستا می گذرد.

سرچشمه رودخانه با ۲۰ اینچ آب از چندین چشمه بزرگ و كوچك تشكیل یافته است كه پس از طی مسافتی كوتاه به آبشاری با ارتفاع بیش از ۲۰ متر تبدیل می شود.

آب از آبشار اسطرخی كه بلندترین آبشار منطقه شیروان است از بین درختان بزرگ و تنومند سپیدار، بید و گردو ریزش می كند به علت برخورد با موانع سنگی به صورت ابر سفیدی در می آید كه منظره بسیار جالب و دیدنی را به وجود می آورد.

این آبشار كه در روستا به شارشار معروف است بر بالای آبشار آسیای آبی قدیم و مخروبه ای قرار دارد و دو دامنه شرقی و غربی دره اسطرخی را درختان انبوهی فراگرفته است كه بیشتر حالت جنگل را دارد.

جاذبه های گردشگری این روستا كه آبشار آن معروف به شر شر و امام زاده عبدالرحمان(ع) و درخت ارس كهنسال ثبتی آن در چند ساله اخیر نظر هر بیننده ای را به خود جلب می كند به طوریكه مردم شیروان و سایر شهر و استان ها در فصول مختلف سال از این روستا بازدید می كنند.

در حد فاصل سرچشمه و آبشار اسطرخی تك درختی كهن و تنومند از نوع سرو كوهی وجود دارد كه محیط ساقه آن در حدود پنج متر و دارای شاخ و برگ زیاد است كه سن آن به ۶۰۰ سال می رسد.

در وسط روستا مقبره امام زاده ای قرار دارد كه به روایت اهالی نام مباركش شاهزاده عبدالرحمان(ع) فرزند امام سجاد(ع) می باشد كه فوق العاده مورد احترام و اعتقاد اهالی است كه دارای ضریح چوبی و اخیرا با خودیاری مردم و زیر نظر اداره اوقاف شیروان مقبره تجدید بنا شده است.

لباس روستاییان معمولی و مردها معمولا محاسن دارند و زن های پیر چارقد سر می كنند و پیراهنی می پوشند كه قسمتی از شلیته نسبتا كوتاه و پرچین را می پوشاندو شلوار سیاه رنگی نیز به پا دارند و زینت آلات خود را به جلیقه خود می آویزند.

مردم این روستا بسیار پركار و زحمت كش و شیرین زبان اند و هم اكنون دارای امكانات راه، دبستان، مسجد، حمام، لوله كشی آب، خانه بهداشت، شركت تعاونی و صنایع دستی آن قالیبافی است.

باریك ترین كوچه به نام كوچه آشتی كنان به عرض ۸۰ سانتی متر در این روستا قرار دارد كه سابقا محل آشتی كنان اهالی بود.

دسته بندی: شهرستان شیروان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد