به تارنمای "سلام آبادی" خوش آمدید این سایت هیچ محصول و خدماتی برای فروش ندارد. اکثر مطالب از منابع دیگر اخذ شده است / معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

سلام آبادی
×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

الله‌آباد علیا روستایی در شمال شرق شهرستان شیروان که با شهرستان ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. . در سفرنامه ناصرالدین شاه قاجار اشاره ای کوتاه به این روستا شده‌است: «از قرای معتبر شیروان الله‌آباد است که چهار صد خانواده سکنه و باغات زیاد دارد و در وسط قلعه الله‌آباد، بقعه ایست که معروف به شیخ مقدم […]

الله‌آباد علیا روستایی در شمال شرق شهرستان شیروان که با شهرستان ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. .

در سفرنامه ناصرالدین شاه قاجار اشاره ای کوتاه به این روستا شده‌است: «از قرای معتبر شیروان الله‌آباد است که چهار صد خانواده سکنه و باغات زیاد دارد و در وسط قلعه الله‌آباد، بقعه ایست که معروف به شیخ مقدم می‌باشد، ابتدا اسم‌الله‌آباد، کلاهون بود، چون الله وردی خان به تجدید عمارت آن پرداخته آن را الله‌آباد نام داده‌است»

نام قدیم این روستا کلاهون بود و در سابق از موقعیت و جمعیت بیشتری برخوردار بود الله‌آباد مرکز حکومت و فرمانروایی اللهوردی خان عموی شجاع الدوله نیز بوده‌است و خرابه‌های قریه نشان می‌دهد که اطراف آن دارای برج و بارو بود.


معرفی روستای الله آباد به قلم خبرنگاری شیروانی آقای جواد حشمتی

آشنایی با روستای الله آباد شهرستان شیروان

روستای الله آباد علیا در فاصله ۱۲ كیلومتری شمال شرقی شیروان قرار دارد كه از شمال به روستای باغان و از جنوب به امیرآباد و از شرق به رحیم آباد و مهرآباد و از غرب به شیروان محدود است…

 روستای الله آباد علیا در فاصله ۱۲ كیلومتری شمال شرقی شیروان قرار دارد كه از شمال به روستای باغان و از جنوب به امیرآباد و از شرق به رحیم آباد و مهرآباد و از غرب به شیروان محدود است . نام قدیم این روستا كلاهون بود و در سابق از موقعیت و جمعیت بیشتری برخوردار بود . الله آباد مركز حكومت و فرمانروایی اللهوردی خان عموی شجاع الدوله نیز بوده است و خرابه های قریه نشان می دهد كه اطراف آن دارای برج و بارو بود .برای شناخت بیشتر این روستای قدیمی گفتگوئی با آقای محسن صادقی فرزند مرحوم حاج عبدالله صادقی از خانواده های  بزرگ اصیل و میها ن نواز  الله آباد و باغان داشتم . در این مصاحبه ابتدا اطلاعاتی ازاهالی و تاریخ  روستا داشتم که اقای صادقی در این مورد به نقل لز بزرگان خانواده و منطقه می گوید : در روستا نشانه های از قدمت و عظمت روستا سراغ داریم که هنوز موجودند . فی المثل مقبره شیخ الله آبادی ،تپه قدیمی ،و برج و باروی روستا . حمام خزینه ای آسیاب آبی و اب انبار و…

    اهالی روستا از دو طایفه مهم و چند تیره کوچک تشکیل شده اند : مهنه و انو   كه به دستور نادرشاه    به سه روستای بزرگ كلاهون ، نجف آباد و فاروج می كوچانند .از طوایف کوچکتر کردهای سرحدی که شامل گدوگانلوئی ها و بیواره ای ها هستند جزو ایل بیچرانلو . سابقا بدین خاطر الله اباد بین دو حاکم شیروان و سرحد تقسیم شده بود ترک ها زیر نظر امیرحسین نگهبان و کردهای الله آباد و روستای باغان و امیر اباد زیر نظر علی خان بیگ بیچرانلو حاکم سرحد اداره میشد .  آلله آباد بیشتر بخاطر مقبره    مقبره شیخ مقدم در شمال خراسان  دارد كه بیشتر معروف به شیخ الله آباد است و مردم ناحیه  شمال خراسان به ویژه زنان معتقدند كه باعث شفای بیماریهای غش(صرع) و عصبی و نازایی می گردد . به طوری كه در شبهای چهارشنبه هر هفته عده زیادی از مردم شهرستانهای مجاور و قراء‌ِ اطراف برای شفا و نذر و نیاز به شیخ مقدم متوسل و به زیارت مقبره او به الله آباد می آیند . و طی مراسم مخصوص و خواندن دعای توسل توسط خادم حرم ، طلب حاجت و آمرزش می نمایند .

    مقبره شیخ مقدم دارای گنبد بزرگی است كه اخیراً كلاً ترمیم و تعمیر شده ، در كنار این مقبره مسجد بزرگی با تاسیسات كامل احداث گردیده است  بانیان مسجد عبدالله صادقی و حاج سید محمد هاشمی ،اصغر صفائی ،غلامحسین اقبالی ،حج علی فرخنده ،شیخ رسول تیموری بوده اند  . در ضلع شرقی مقبره شیخ مقدم ، قبر شادروان مرحوم حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا باقری یكی از روحانیون برجسته شیروان قرار دارد كه در شهریور ماه ۱۳۵۲ شمسی بدرود حیات گفته است .در سفرنامه ناصرالدین شاه قاجار اشاره ای کوتاه به این روستا شده است    : « از قرای معتبر شیروان الله‌آباد است كه چهار صد خانواده سكنه و باغات زیاد دارد و در وسط قلعه الله آباد ، بقعه ایست كه معروف به شیخ مقدم می باشد ، ابتدا اسم الله آباد ، كلاهون بود ، چون الله وردی خان به تجدید عمارت آن پرداخته آن را الله آباد نام داده است » . الله آباد دارای ۲۰۸ خانوار و ۱۱۵۷ نفر جمعیت است كه به زبان تركی و کرمانجی    صحبت می كنند . از رسوم خوب مردم این روستا حفظ فرهنگ حسینی و مراسم شبیه خوانی است . شبیه خوانی در الله آباد قدمتی فراوان دارد و چه زیباست یادی از گروه شبیه خوانان شامل اقایان : برات فرزی ،کربلائی اسدالله صادقی ،قدرت کاظمیان ،محمد فاطمی ، محمد علی سودمند ،مجید، حبیب ،علی ،مهدی ،قاسم  فرخنده  ،شکری ،علی صادقی حسین عزیزی و….که این گروه به کارگردانی قربان علی رستاخیز و معاونت محسن صادقی سالهاست که در ایام تاسوعا و عاشورا مشغول این هنر دینی و اسلامی هستند . از نوحه خوانان نیز باید از ملاحسن باید نام برد .     آبیاری مزارع به وسیله قناتها و چاههای عمیق انجام می گیرد و نوع تقسیم زمین و آب بر حسب جفت گاوی و سیر است كه هر چهل سیر مساوی ۲۴ ساعت می شود قناتهای دایر عبارتند از : قنات سیف قلی ، قنات احمد آباد ، قنات جویبار و دو قنات بایر كلاته   و منجق لی . محصولات عمده روستا : گندم ، جو ، چغندر‌قند و كشمش است .

     الله آباد با توجه به نزدیكی به شهر و جاده شیروان ـ‌ مشهد و قرار گرفتن در مسیر راه روستای باغان با این كه عده ای به شهر كوچ كرده اند مع ذالك در چند ساله اخیر پیشرفت محسوسی داشته است .

     از پهلوانان نامی منطقه باید از     محمد صادق معروف به آخوند پهلوان و همچنین مرحوم علی پهلوان اوغازیان وفرزندانش و  پهلوان حاج حمزه باقری   باید نام برد .  . در حال حاضر این روستا دارای امكانات : راه اسفالت  ، دبستان ، مدرسه‌راهنمایی ، لوله كشی آب ، مسجد ، حمام ، خانه بهداشت ، مركزخدمات درمانی ، شبكه برق ، آسیاب است و صنایع دستی آن شامل قالیبافی است .  (شرح عکس : اقای محسن صادقی  در کنار  بنای  حمام قدیمی و خزینه ای روستای الله آباد   )


روستاي الله آباد عليا در فاصله ۱۲ كيلومتري شمال شرقي شيروان قرار دارد كه از شمال به روستاي باغان و از جنوب به اميرآباد و از شرق به رحيم آباد و مهرآباد و از غرب به شيروان محدود است . نام قديم اين روستا كلاهون بود و در سابق از موقعيت و جمعيت بيشتري برخوردار بود . الله آباد مركز حكومت و فرمانروايي اللهوردي خان عموي شجاع الدوله نيز بوده است و خرابه هاي قريه نشان مي دهد كه اطراف آن داراي برج و بارو بود .

درباره اهالي اوليه الله آباد مطلعين مي گويند : اهالي مهنه [۱] در زمان شاه طهماسب صفوي از امر دولت ايران سرپيچي مي كنند كه به دستور دولت مركزي يك عده از مهنه اي ها را به شهرهاي خيوه و بخارا و عده اي ديگر را درخيرآباد و گلخندان و دسته سوم را به سه روستاي بزرگ كلاهون[۲] ، نجف آباد و فاروج مي كوچانند ، در الله‌آباد مقبره شيخ مقدم قرار دارد كه بيشتر معروف به شيخ الله آباد است و مردم ناحيه شمال خراسان به ويژه زنان معتقدند كه باعث شفاي بيماريهاي غش(صرع) و عصبي و نازايي مي گردد . به طوري كه در شبهاي چهارشنبه هر هفته عده زيادي از مردم شهرستانهاي مجاور و قراء‌ِ اطراف براي شفا و نذر و نياز به شيخ مقدم متوسل و به زيارت مقبره او به الله آباد مي آيند . و طي مراسم مخصوص و خواندن دعاي توسل توسط خادم حرم ، طلب حاجت و آمرزش مي نمايند .

مقبره شيخ مقدم داراي گنبد بزرگي است كه اخيراً كلاً ترميم و تعمير شده ، در كنار اين مقبره مسجد بزرگي با تاسيسات كامل احداث گرديده است . ديوارهاي بسيار ضخيم صحن شيخ مقدم در سمت جنوب هنوز همان ديوارهاي قديمي و گلي هستند كه آخورهايي براي چهارپايان زائرين در سراسر آن مشاهده مي گردد . در ضلع شرقي مقبره شيخ مقدم ، قبر شادروان مرحوم حجه الاسلام والمسلمين حاج شيخ غلامرضا باقري يكي از روحانيون برجسته شيروان قرار دارد كه در شهريور ماه ۱۳۵۲ شمسي بدرود حيات گفته است . مؤلف مطلع الشمس مي نويسد : « از قراي معتبر شيروان الله‌آباد است كه چهار صد خانواده سكنه و باغات زياد دارد و در وسط قلعه الله آباد ، بقعه ايست كه معروف به شيخ مقدم مي باشد ، ابتدا اسم الله آباد ، كلاهون بود ، چون الله وردي خان به تجديد عمارت آن پرداخته آن را الله آباد نام داده است[۳] » . الله آباد داراي ۲۰۸ خانوار و ۱۱۵۷ نفر جمعيت است كه به زبان تركي محلي صحبت مي كنند. در گورستان قديمي الله آباد سنگ قبري معروف به « داش تمربگ» وجود دارد كه تاريخ فوت آن مشخص نيست ولي مردم معتقدند كه قدمت آن به ۳۵۰ سال قبل مي‌رسد . آبياري مزارع به وسيله قناتها و چاههاي عميق انجام مي گيرد و نوع تقسيم زمين و آب بر حسب جفت گاوي و سير است كه هر چهل سير مساوي ۲۴ ساعت مي شود قناتهاي داير عبارتند از : قنات سيف قلي ، قنات احمد آباد ، قنات جويبار و دو قنات باير كلاته تركها و منجق لي . محصولات عمده روستا : گندم ، جو ، چغندر‌قند و كشمش است .

الله آباد با توجه به نزديكي به شهر و جاده شيروان ـ‌ مشهد و قرار گرفتن در مسير راه روستاي باغان با اين كه عده اي به شهر كوچ كرده اند مع ذالك در چند ساله اخير پيشرفت محسوسي داشته است .

حاج شيخ ملا محمد صادق معروف به آخوند پهلوان يكي از پهلوانان نامي منطقه و همچنين مرحوم علي پهلوان اوغازيان و پهلوان حاج حمزه باقري اهل روستاي الله‌آباد هستند . در حال حاضر اين روستا داراي امكانات : راه شوسه ، دبستان ، مدرسه‌راهنمايي ، لوله كشي آب ، مسجد ، حمام ، خانه بهداشت ، مركزخدمات درماني ، شبكه برق ، آسياب است و صنايع دستي آن شامل قاليبافي ، خرسك مي‌باشد. ميانگين درصد باسوادان روستا نيز نسبتاً بالاست[۴] .

جغرافياي تاريخي شيروان ، تاليف : محمد اسماعيل مقيمي

منابع:»

[۱] ـ‌مهنه اكنون در خاك شوروي قرار دارد .

[۲] ـ الله آباد فعلي شيروان .

[۳] ـ صنيع الدوله ، مطلع الشمس ، ص ۱۴۰ .

[۴] ـ در مورد شجره شيخ مقدم كه در روستاي الله آباد مدفون است تنها مدركي كه تا به حال از اين عالم و عارف و شيخ بزرگوار به دست آمده دست خطي در حاشيه كتاب خطي « گمنامان تاريخ » صفحه ۳۱۱ مي باشد كه او را چنين معرفي مي‌كند. « مقبره شيخ مقدم كه در قلعه كلاهون شيروان قرار دارد به احتمال يقين شيخ محمدبن محمد مقلب به شيخ مقدم از علماء و فقهاء مشهور مي باشد كه در سنه ۳۴۷ هجري قمري متولد و تاليفات بسياري داشته است از جمله « الاختصاص » و در سال ۴۲۴ در خراسان وفات يافته است والله اعلم » .

دسته بندی: جاذبه های روستایی, دهستان حومه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد