به تارنمای "سلام آبادی" خوش آمدید این سایت هیچ محصول و خدماتی برای فروش ندارد. اکثر مطالب از منابع دیگر اخذ شده است / معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

سلام آبادی
×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

دودان یکی از قدیمیترین روستا های اورامان می باشد که در دوازده فرسخی جنوب سنندج و صد وپنجاه کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و سی کیلومتری جنوب غربی پاوه قرار دارد. دودان کلمه ای است عبری که از ریشه کلمه داوود یعنی از کلمه دوود عبری گرفته شده است که به معنی یار محبوب می باشد […]

دودان یکی از قدیمیترین روستا های اورامان می باشد که در دوازده فرسخی جنوب سنندج و صد وپنجاه کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و سی کیلومتری جنوب غربی پاوه قرار دارد.

دودان کلمه ای است عبری که از ریشه کلمه داوود یعنی از کلمه دوود عبری گرفته شده است که به معنی یار محبوب می باشد و شاید دلیل نام گذاری این روستا مهاجرت یهودیان(عبری زبانان)از بین النهرین به هورامان و غرب امپراطوری ایران بوده که عده ای از آنان در دودان ساکن شدند و بنا به تاریخ عبریان – هارامن یکی از پیامبران بنی اسرائیل از فلسطین عازم هورامان و آتشکده پاوه برای هدایت و رستگاری آنان شد و در آتشکده پاوه به درود حیات گفت و دودان یکی از مکانهایی است که احتمالا در آنجا به خاک سپرده شده است.

در دوران ظهور اسلام نیز دودانیان جز اولین طوایفی بودند که نمایندگانی را نزد عبدالله بن عمر (مامور لشکر کشی سپاه اسلام به هورامان) فرستادندو مشتاقانه دین اسلام را پذیرفتند و این روایت اسلام آوردن دودانیان در سند سواد اعظم که توسط عبدالله بن عمر و عمر بن خطاب نگارش یافته ،ذکر شده است و بعد از این دوران شاهد ظهور عالمان و ادیبان بزرگی چون بابا سرهنگ دودانی، بابا جلیل ،پیر میکاییل،پیر داود،مصطفی دودانی،میرزا قولی،شیخ یوسف دودانی و زنان بزرگی چون بی بی صبوره،بی بی تبریز،دده بگتر،سمن خانم،بی بی سائی و …. بوده است.

براستی باید دودان را مهد علم و ادب و شعر و عرفان هورامان دانست ، چون اگر شعر فارسی سابقه ای هزارو دویست ساله دارد شعر دودان(کوردی هورامی و فارسی) سابقه ای هزارو صد ساله دارد.

دودان یكي از قديميترين روستاهاي اورامان و مركز روشنفكري و علمي در سطح اورامانات بوده ، اين روستاي زيبا در دوازده كيلومتري بخش باينگان قرار گرفته ونماي خيلي زيبايي دارد.

منطقه ايست گرمسيري وسنگلاخي همين سنگلاخ بودن باعث شده تا مردم اين روستا از راه دامداري بويژه پرورش بز امرار معاش كنند . عشق وعلاقه مردم اين روستا باعث شده كه تاكنون در آنجا بمانند وهيچگاه اين وطن مقدس خود را تنها نگزارند .اعتقادات ويژه اي براي خود دارند . مثلا انارهايي در باغهاي دودان وجود دارند كه رنگ دانه وپوست آنها مشكي است و معتقدند كه اين انارها را حضرت خزر كاشته وجهت مداواي بيماري دل درد بكار مي برنند و بسيار موثر است . يكي ديگر از ويژگي هاي اين روستاي تاريخي مقبره ي پير ميكائيل كه يكي از نودو نه پير اورامان است مي باشد . كساني كه به مريضي تب ولرز مبتلا مي گردند بر سر مرقد پير ميكائيل مي روند بعد از چند دقيقه شفا مي يابند . پير ميكائيل را به چند نام مي شناسند و معروف است به پير شش پنجه و او را پير هزار مال جاف هم مي گويند . زماني طايفه ي پير ميكائيل در دودان هزار خانوار بوده اند اما متاسفانه به علت كوچ بي رويه امروزه رونقي براي اين روستا نمانده است . اكنون حدود پنجاه خانوار از طايفه ي پير ميكائيل در آنجا هنوز سكونت دارند . تعدادي از مردم معتقدند آب دهان آنها جهت بيماري پوستي ( واله مه ن ) به كار مي رود . از ويژگي هاي ديگر دودان چشمه ي بانه سليكه و درخت تنومند بيد پير ميكائيل است . آب چشمه ي بانه سيلكه همچون كافور سفيد و از كوهي بلند سرازير و به كنار درخت بيد جريان دارد .اين چشمه تا اوايل خرداد ماه ، جاري است بعد از آن آب خشك مي شود . نزد اهالي روستا هم آب و هم درخت مورد احترام ويژه اي برخوردارند بعد از وفات پير ميكائيل عده ي زيادي از طايفه اش به قره داغ عراق رفته وتا حال پيشرفت قابل توجه اي داشته اند . مثلا مولانا خالد ذوالجناحين كه در تاريخ اسلام مشهور و سرسلسله ي طريقه ي نقشبنديه است . طايفه ي ديگري كه در دودان به جاي مانده اند به طايفه ي پير زا مشهور هستند . دوشخصيت ديگر به اسمهاي با پير و داوده سوور در دودان مدفون هستند . شخصيت ها و شاعران عاليرتبه ي ديگر در دودان زيسته اند . از جمله : پير داود دوداني ، مصطفي دوداني ، بابا جليل دوداني ، ده ده بگتري دوداني ، ميزا قولي دوداني ، سمن خانم دوداني ، بابا سرهنگ دوداني .

چند بيت شعر از بابا سرهنگ دوداني :

سه رهه نگ ده ودان سه رهه نگ ده ودان

ئه ز كه ناممه ن سه رهه نگ ده و دان

چه ني ئيرمانان مه گيلم هه ردان

مه كوشم په ري ئايين كوردان

هه فتم سه ر خيله ن هه فتم سه ر خيله ن

جه ئاسمان دا هه فتم سه ر خيله ن

هه ريه ك وه ره نگي نه گشت و گيله ن

هه ر يه ك په ي كاري ئاواره و ويله ن

روستای دودان

منبع:» سی ایران

روستای دودان به گواهی و استناد تاریخی یکی از قدیمی ترین روستا های اورامانات می باشد که در ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و ۳۰ کیلومتری جنوب غربی پاوه در بخش باینگان قرار دارد، از مستندات تاریخی چنان بر می آید روستای دودان در زمان بخت النصر پادشاه بابل یعنی حدود ششصد سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته و یکی از مکان های احتمالی دفن یک از پیامبران بنی اسرائیل به نام هارامن است.
این روستا دارای۲۰۰ خانوار و بیش از ۷۰۰ نفر سکنه و دهستان…….

قدمت روستای دودان(dawdan)

روستای دودان یکی از قدیمی ترین روستا های اورامانات می باشد که در ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و ۳۰ کیلومتری جنوب غربی پاوه، در بخش باینگان قرار دارد.

از مستندات تاریخی چنان بر می آید سکنی گزیدن آدمیزاد در این روستا همزمان با استقرار مردم در بندر بصره عراق می باشد. و همچنان که در کتاب «تحقیقی پیرامون زبان کردی»، صفحه ۱۱۲؛ تالیف آقای امیر امینی آمده روستای دودان در زمان بخت النصر پادشاه بابل(که هم عصر کوروش و داریوش بوده اند) یعنی حدود ششصد سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته و یکی از مکان های احتمالی دفن یکی از پیامبران بنی اسرائیل به نام هارامن است و قلعه دودان از جمله قلاع هفتگانه مهم جوانرود بوده است.

دودان کلمه ای است عبری که از ریشه کلمه داوود یعنی از کلمه دوود عبری گرفته شده است که به معنی یار محبوب می باشد و شاید دلیل نام گذاری این روستا مهاجرت یهودیان(عبری زبانان) از بین النهرین به هورامان و غرب امپراطوری ایران بوده که عده ای از آنان در دودان ساکن شدند لازم به ذکر است اسامی بیشتر اماکن، چشمه ها و کوهستان های این روستا برگرفته از کلمات و اصطلاحات عبری می باشد.

در سند سواد اعظم که توسط عبدالله بن عمر و عمر بن خطاب خیلفه دوم نگارش یافته ذکر شده است که در دوران ظهور اسلام دودانیان جز اولین طوایفی بودند که نمایندگانی را نزد عبدالله بن عمر فرستادند و مشتاقانه دین اسلام را پذیرفتند.

دودان یکی از قدیمیترین روستاهای اورامان و مرکز روشنفکری و علمی در سطح اورامانات بوده و براستی باید دودان را مهد علم و ادب و شعر و عرفان هورامان دانست، چون اگر شعر فارسی سابقه ای هزار و دویست ساله دارد شعر دودان(کوردی هورامی و فارسی) سابقه ای هزار و صد ساله دارد.

با ورود اسلام به این سرزمین، روستای دودان شاهد ظهور عالمان و ادیبان بزرگی چون بابا سرهنگ دودانی، بابا جلیل دودانی، پیر میکاییل، پیر داود، مصطفی دودانی مشهور به مصطفی قهار، میرزا قولی، شیخ یوسف دودانی و زنان بزرگی چون بی بی صبوره، بی بی تبریز، دده بگتر، سمن خانم، بی بی سائی و …. بوده است.

مردم این روستا دارای پیشینه ی فرهنگی ویژه ای هستند؛ وجود چهار نسخه نادر از قرآن های خطی ۷۰۰ ساله مربوط به دوره تیموری همراه با دو جلد کتاب دیگر با محتوای فقهی در مسجد روستا ارزش و اعتبار ویژه ای به تاریخ و قدمت و هویت دینی و اسلامی این روستا بخشیده است.

قرآنهای چهارگانه مذکور را میتوان از جمله قرآنهای زیبای خطی دانست که از قلم مسحور نیاکان این مردم بجای مانده اند.

یکی دیگر از امتیازات منحصر به فرد این روستا انارهایی در باغات این روستا می باشد با دانه و پوست سیاه و مشهور به انار سیاه یا ( هه ناره ره شه) و مردم روستا معتقدند که این انارها را حضرت خزر یا پیر میکاییل کاشته است،

وجود مقبره ی تاریخی پیر میکائیل از علما و عرفای اسلام و یکی از نود و نه پیر اورامان در این روستا نیز صفای روحانی خاصی به روح و روان این مردم در طول تاریخ بخشیده است، پیر میکائیل را به چند نام می شناسند و معروف است به پیر شش پنجه و او را پیر هزار مال جاف هم می گویند. زمانی طایفه ی پیر میکائیل در این روستا هزار خانوار بوده اند اما متاسفانه به علت کوچ بی رویه، اکنون این روستا ۲۲۰ خانوار می باشد تعدادی از مردم معتقدند آب دهان نوادگان پیرمیکاییل (پیرزا) جهت نوعی بیماری پوستی (واله مه ن) به کار می رود، بعد از وفات پیر میکائیل عده ی زیادی از طایفه اش به قره داغ عراق رفته و اکنون نیز در آنجا و بخش های زیادی از کردستان عراق پراکنده و سکنی گزیده اند. شاعر مشهور کورد نالی و مولانا خالد ذوالجناحین که در تاریخ اسلام مشهور و سرسلسله ی طریقه ی نقشبندیه است از نوادگان پیر میکاییل می باشند. علاوه بر پیرمکاییل دوشخصیت مذهبی دیگر به اسمهای باپیر و داوده سوور در دودان مدفون هستند .

دسته بندی: جاذبه های روستایی, سنندج برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد