×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

زیتک قشلاق، روستایی از توابع بخش کوهین شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است. این روستا از تولیدکنندگان عسل طبیعی و دارای باغات میوه نظیرانار،گردو،زیتون و… است. همچنین دارای آب و هوای مناسب (تابستان گرم و زمستان معتدل) است و مردم آن به زبان لهجه لری تکلم دارند .   در شمال ده یله گنبد […]

زیتک قشلاق، روستایی از توابع بخش کوهین شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.

این روستا از تولیدکنندگان عسل طبیعی و دارای باغات میوه نظیرانار،گردو،زیتون و… است. همچنین دارای آب و هوای مناسب (تابستان گرم و زمستان معتدل) است و مردم آن به زبان لهجه لری تکلم دارند .

 

در شمال ده یله گنبد به فاصله ۱۵ کیلومتری آن با راهی سخت و کوهستانی چشمه ای است به نام آبگرم یله گنبد. این چشمه در کف دره ای که از آن رودخانه کوچکی عبور می کند و به شاهرود می ریزد از زمین خارج می شود. آب چشمه معدنی یله گنبد از دسته آبهای معدنی بیکربناته کلسیک آهن و گازدار خیلی گرم می باشد.استحکام در این آب به سبب وجود گاز کربنیک و گرمای آن تسکین دهنده و ضد درد می باشد. می توان از این آب در درمان بیماریهای عصبی-مفصلی، رماتیسم و عصبی استفاده نمود. آشامیدن آن نیز در کار دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفرا و بیماریهای معده و روده ای و نیز بیماریهای تغذیه ای موثر می باشد. این چشمه در واقع جزو روستای مزرعه است که تنها ۴۰ دقیقه فاصله زمانی با پای پیاده تا چشمه دارد اما ارتباط جاده ای با چشمه ندارد وچشمه آبگرم بنام روستای یله گنبد که درابتدای دشتهای وسیع منطقه کوهین قرار دارد معروف شده است .

دسته بندی: جاذبه های روستایی, شهرستان قزوین برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد