×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

ارگ بم، بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان، یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین شاهکار‌های تاریخی ایران زمین به شمار می‌آید. پیشینیان این مجموعه‌ی تاریخی عظیم را روی صخره‌ای سترگ و در نزدیکی شهر بم در استان کرمان ساخته اند. قدمت این شهر به دوران هخامنشی (قرن چهارم تا ششم پیش از میلاد) باز می گردد و […]

ارگ بم، بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان، یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین شاهکار‌های تاریخی ایران زمین به شمار می‌آید. پیشینیان این مجموعه‌ی تاریخی عظیم را روی صخره‌ای سترگ و در نزدیکی شهر بم در استان کرمان ساخته اند.
قدمت این شهر به دوران هخامنشی (قرن چهارم تا ششم پیش از میلاد) باز می گردد و اهمیت آن به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده باستانی ابریشم است. وجود حیات در این واحه به دلیل نبوغ ایرانیان در احداث قنات و هدایت آب های زیرزمینی میسر بوده که هنوز  هم شواهدی از آن در این شهر باقی مانده است.
ارگ بم نمونه کاملی از یک شهر باستانی است که در ساخت آن تماما از عناصر بومی استفاده شده است. این ارگ بزرگترین سازهٔ خشتی در جهان بوده که در ۵ دی ماه ۱۳۸۲، در اثر زلزله مهیبی تقریباً به طور کامل از میان رفت. زلزله ای  که تمام شهر بم و حومهٔ آن را به شدت ویران ساخت.
پس از تخریب ارگ توسط زلزله، به عنوان یک میراث فرهنگی جهانی خیلی از کشورها در جریان باز سازی آن شرکت کردند. ژاپن، ایتالیا و فرانسه جز کشورهایی بودند که از ابتدا همکاری کردند.
The Arg-e Bam (Bam Citadel) was the largest adobe building in the world, located in Bam, a city in the Kermān Province of southeastern Iran. It is listed by UNESCO as part of the World Heritage Site “Bam and its Cultural Landscape”. The origin of this enormous citadel on the Silk Road can be traced back to the Achaemenid period (6th to 4th centuries BC) and even beyond.
The heyday of the citadel was from the 7th to 11th centuries, being at the crossroads of important trade routes and known for the production of silk and cotton garments.

lhttps://www.instagram.com/berim__safar/

دسته بندی: جاذبه های تاریخی, شهرستان کرمان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد