×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

شکارگاه ملاده (خانه ابراهیم خان) ملاده استان سمنان ملاده یکی از روستاهای شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است. این روستا در ۷۰ کیلومتری شمال مهدیشهر و در دهستان پشتکوه واقع است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت ملاده ۵۹ نفر (۲۴ خانوار) بوده است. مهدیشهر بو پایدار آثار تاریخی مهمترین اثر تاریخی روستای ملاده شکارگاه […]

شکارگاه ملاده (خانه ابراهیم خان) ملاده استان سمنان

ملاده یکی از روستاهای شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است. این روستا در ۷۰ کیلومتری شمال مهدیشهر و در دهستان پشتکوه واقع است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت ملاده ۵۹ نفر (۲۴ خانوار) بوده است. مهدیشهر بو پایدار

آثار تاریخی

مهمترین اثر تاریخی روستای ملاده شکارگاه ملاده و عمارت ابراهیم خان است که در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است .

14

خانه ابراهیم خان که به شکارگاه ملاده نیز معروف است، در روستای ملاده از توابع شهرستان مهدیشهر و در ۷۰ کیلومتری شمال سمنان قرار دارد و عبارت است از دو ساختمان بزرگ که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدود ۵۰ متر به موازات یکدیگر قرار گرفته‌اند.

مصالح اصلی بنا، از خشت و آجر و نمای آن آجر و گچ است. هر دو ساختمان هر کدام دو طبقه بوده و هر طبقه دارای تعداد زیادی اتاق و راهروی مرتبط به اتاق‌ها و طبقه فوقانی می‌باشد. این بناها دارای شیروانی حلبی بوده و سقف کاذبی سقف طبقه دوم را تشکیل می‌دهد.

نوع گچ‌بری روی دیوارهای اتاق و ایوان‌ها، ساخت طاق‌نماهای روی دیوار، نقاشی‌های زیبا روی دیوار و نیز ایجاد شومینه‌های کوچک به فضای داخلی این بنا جلوه خاصی بخشیده است. درِ ورودیِ اتاق‌ها از جنس چوب می‌باشد و پنجره‌های سمت با شیشه‌های رنگی تزئین گردیده است. سقف اتاق‌های فوقانی چوبی است و با نقاشی‌های متفاوت، جلوه خاصی یافته است. هر دو ساختمان‌ در این عمارت دارای یک حیاط بزرگ با درختان زیاد و متنوع می‌باشند. بالای سردرِ ساختمان غربی سال تعمیر بنا (سال ۱۳۱۰) درج شده است.

این عمارت در سال ۱۲۸۷ هجری قمری توسط ابراهیم‌خان؛ حاکم دودانگه و چهاردانگه برای سکونت شخصی احداث شد و پس از او پسرش اسماعیل‌خان، در آن ساکن شد اما پس از کشته شدن او، بازماندگان از آن محل کوچ کرده و آن خانه را رها کرده و در نتیجه غیرمسکون شده است.

منبع: خبرگزاری برنا

 

دسته بندی: جاذبه های تاریخی, مهدی شهر برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد