به تارنمای "سلام آبادی" خوش آمدید این سایت هیچ محصول و خدماتی برای فروش ندارد. اکثر مطالب از منابع دیگر اخذ شده است / معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

سلام آبادی
×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

درب جنوبی و تاریخی مربوط به ۱۵۰ سال گذشته حرم امامزاده سلطان ابراهیم(ع) واقع در شهرکهنه شهرستان قوچان که متاسفانه مغفول مانده و در حال از بین رفتن است عکس از  مهدی رحمانی مطلق در تابستان۱۳۹۷ امامزاده سلطان ابراهیم (ع) برادر حضرت رضا (ع) دقیقا” در نقطه ورودی به خراسان رضوی و در ۱۲ کیلومتری […]

درب جنوبی و تاریخی مربوط به ۱۵۰ سال گذشته حرم امامزاده سلطان ابراهیم(ع) واقع در شهرکهنه شهرستان قوچان که متاسفانه مغفول مانده و در حال از بین رفتن است

http://salamabadi.ir/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D8%A8-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%DB%B1%DB%B5%DB%B0-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AD%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D9%84%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85%D8%B9.jpg
عکس از  مهدی رحمانی مطلق
در تابستان۱۳۹۷


امامزاده سلطان ابراهیم (ع) برادر حضرت رضا (ع) دقیقا” در نقطه ورودی به خراسان رضوی و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی مسیر قوچان به فاروج واقع شده است . آستان متبرکه ی این امامزاده مشتمل بر ایوان ، گنبد خانه با پوشش بلند ، شبستان های شرقی وغرب و گلدسته های دو سوی بنا ، رواق، اتاق هایی بر پیرامون آن است . مکان مزبور به دفعات بر اثر زمین لرزه های متعدد آسیب دیده است و درحال حاضر قدیمی ترین بخش این بقعه در سال ۱۳۴۴ برپا شده و در زمره آثار تاریخی قرار دارد . مکانی که امامزاده واقع شده معروف به قوچان عتیق است و روستای شهر کهنه یا همان قوچان عتیق دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قوچان و گرایش اشتغال مردم منطقه کشاورزی و دامداری و به قطب سبزی کاری معروف است .

ارادت و اعتقاد مردم شهرستان به این امامزاده از لحاظ مذهبی و آگاهی دینی در سطح بسیار خوبی قرار دارد .

روزها معمولا” از قبل از نماز صبح تا ساعات نیمه شب خیل زائرین در این امامزاده حضور داشته و در ایام خاص همچون مناسبت های مذهبی و ورود کاروان های پیاده و تعطیلات بصورت ۲۴ ساعته فعال و زائرین از قوچان و روستا ها و مناطق اطراف و سایر شهرستانها (به خاطر قرارگیری بقعه در مجاورت جاده اصلی و ابتدای راه ورودی)در این مکان مقدس حضور پیدا می نمایند .

کاروان های پیاده ای که همه ساله بقصد زیارت حضرت امام رضا (ع)از سمت شمال و بجنورد و شهرهای مجاور راه افتاده در این مکان توقف و اقامت مینمایند.

بقعه متبرکه از زائرسراهای مناسب و کامل برخوردار است و برای همه گونه نیاز اولیه زائر تدارک دیده شده است .

برنامه های ویژه و خاص فرهنگی در مجموعه عبارتند از برپائی نماز های یومیه بصورت مستمر و دعای کمیل و توسل و ندبه و … به شکل منظم برگزار می شود و درطول ایام عزاداری و مناسبت های اعیاد از حضور زائرین زیادی برخوردار است و در اوقات مختلف سال برگزاری کلاس های مختلف برای نوجوانان و جوانان منطقه در موضوعات قرآنی – هنری طرح وجود داشته و علاقه مندان شرکت مینمایند 
———–

امامزاده سلطان ابراهیم(ع)، پایگاه گردشگری مذهبی قوچان

امامزاده سلطان ابراهیم(ع)، پایگاه گردشگری مذهبی قوچان

آرامگاه امامزاده سلطان ابراهیم در شهر قدیم قوچان(قوچان عتیق- شهرکهنه) در فاصله ۱۲ کیلومتری غرب قوچان فعلی و با فاصله یک کیلومتری از جاده آسیایی ( مشهد – تهران ) واقع گردیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قوچان خبر، آستان متبرکه ی این امامزاده مشتمل بر ایوان، گنبد خانه با پوشش بلند، شبستان های شرقی وغرب و گلدسته های دو سوی بنا ، رواق، اتاق هایی بر پیرامون آن است . مکان مزبور به دفعات بر اثر زمین لرزه های متعدد آسیب دیده است و درحال حاضر قدیمی ترین بخش این بقعه در سال ۱۳۴۴ برپا شده و در زمره آثار تاریخی قرار دارد . مکانی که امامزاده واقع شده معروف به قوچان عتیق است و روستای شهر کهنه یا همان قوچان عتیق دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قوچان و گرایش اشتغال مردم منطقه کشاورزی و دامداری و به قطب سبزی کاری معروف است.

مجموعه امامزاده سلطان ابراهیم(ع) یکی از مکانهای مهم مذهبی – گردشگری و ابنیه تاریخی شهرستان قوچان می باشد و سالانه پذیرای هزاران زائر و گردشگر می باشد.

ارادت و اعتقاد شهروندان قوچانی نسبت به این امامزاده از لحاظ مذهبی و آگاهی دینی، قابل توجه بوده، به گونه ای که قبل از نماز صبح تا ساعات نیمه شب خیل زائرین در این امامزاده حضور داشته و در ایام خاص همچون مناسبت های مذهبی و ورود کاروان های پیاده و تعطیلات بصورت ۲۴ ساعته فعال و زائرین از قوچان و روستا ها و مناطق اطراف و سایر شهرستانها (به خاطر قرارگیری بقعه در مجاورت جاده اصلی و ابتدای راه ورودی)در این مکان مقدس حضور پیدا می نمایند .

کاروان های پیاده ای که همه ساله بقصد زیارت حضرت امام رضا (ع)از سمت شمال و بجنورد و شهرهای مجاور راه افتاده در این مکان توقف و اقامت مینمایند.

با توجه به موقعیت مناسب امامزاده در کنار جاده آسیایی، قرار گرفتن آبگرم شهر کهنه در نزدیکی آرامگاه بعنوان مکان تفریحی، حجره های محوطه امامزاده جهت استراحت زائران و دایر بودن جمعه بازار در بلوار امامزاده از فاکتورهای مهم جانبی در کنار زیارتگاه می باشد که باعث شده استقبال خوبی از این مکان صورت گیرد.

 اداره اوقاف و امور خیریه قوچان، برنامه های فرهنگی متنوعی از جمله، برپائی نماز های یومیه بصورت مستمر، دعای کمیل، توسل و ندبه، طرح آرامش بهاری، سوگواره یاس نبوی و کارگاه های آموزشی ویژه خانواده ها و نوجوان و جوانان در مناسبت های مختلف با رویکردی قرآنی برگزار می کند.

   آب گرم شهر کهنه :

در ۱۸ کیلومتری غرب قوچان و در ۶ کیلومتری امامزاده سلطان ابراهیم چشمه سارهای بسیاری با خواص درمانی کم نظیر و حرارت نسبتا گرم واقع گردیده که دارای استعداد خاص در جذب و جلب گردشگران درمانی بهداشتی می باشد که همه ساله هزاران نفر از اقصی نقاط کشور بواسطه آب شفا بخش و مفیدش به این نقطه که دارای آب و هوای بسیار مطلوب می باشد مسافرت می نمایند.

دسته بندی: جاذبه های تاریخی, جاذبه های روستایی, جاذبه های مذهبی, قوچان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد