×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

حمام حضرت یا حمام پهنه بين مسجد جامع و امامزاده يحيي در سمنان واقع شده است. در سال ۸۵۶ هجري قمري در زمان سلطنت ابوالقاسم بابر خان پادشاه تيموری و به دستور وزير وی خواجه غياث الدين بهرام سمنانی ساخته شده است. اين حمام در سال ۱۳۱۲ هجری قمری در اوایل سلطنت مظفرالدين شاه و […]

حمام حضرت یا حمام پهنه بين مسجد جامع و امامزاده يحيي در سمنان واقع شده است. در سال ۸۵۶ هجري قمري در زمان سلطنت ابوالقاسم بابر خان پادشاه تيموری و به دستور وزير وی خواجه غياث الدين بهرام سمنانی ساخته شده است. اين حمام در سال ۱۳۱۲ هجری قمری در اوایل سلطنت مظفرالدين شاه و به دستور حاج ملاعلی حکيم الهی، نسبت به تعمير و تجديد بنای آن اقدام شد. يکی از قسمتهاي جالب توجه اين حمام، سر در زيبا و کاشيکاری شده آن است و در بالای در ورودي اشعاری به خط نستعليق خوانا و استادانه نوشته شده است. اين حمام از موقوفات مسجد جامع است.

حمام پهنه به مساحت تقريبي ۱۰۰۰متر مربع در شمال غربي تکيه پهنه ساخته شده و دو در ورودی آن برای ورود آثاين و خانم ها پيش بيني گرديده است. در مردانه که داراي دو صفه مي باشد از سه طرف داراي کاشيکاري است در بالای در نيز کتيبه ای از کاشي به رنگ سفيد بر زمینه لاجوردی وجود دارد. بر سر در اين ورودی علامت شير و خورشيد با کاشی های زرد رنگ در دو لچک و به صورت يک نيم دايره مشخص می باشد. در دو طرف اين در تصوير دو سرباز قاجار کاشيکاری شده است که در آن جمله (عمل زين العابدين سمنان۱۳۳۰) به چشم می خورد.

این اثر در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه مردم شناسی

حمام پهنه در تاریخ ۱۳۷۳ بعد از یک سری مرمت و بازسازی تبدیل به موزه محلی باستان‌شناسی مردم‌شناسی شد

آشنايي با موزه گرمابه پهنه سمنان

گرمابه پهنه یا گرمابه حضرت یکی از بناهای تاریخی سمنان است که نزدیک به ۶۰۰ سال از تاریخ بنای اولیه آن می گذرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، محمد حسن خان صنیع الدوله از مورخان دوره قاجاریه از این حمام دیدن نموده و متن کتیبه سر در حمام را در کتاب « مطلع الشمس» آورده است به استناد این کتیبه، حمام مورد بحث در ماه شوال سال ۸۵۶ ه.ق در عهد سلطنت میرزا ابوالقاسم بابر خان، پادشاه دوره تیموریان و به دستور وزیرش خواجه غیاث الدین محمد بن خواجه تاج الدین بهرام سمنانی ساخته شده است.

در طی سالها این بنا بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته تا اینکه نهایتأ در سال ۱۳۵۵ طی شماره ۱۰۲۲ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

حمام پهنه به مساحت تقریبی ۱۰۰۰ متر مربع در شمال غربی تکیه پهنه ساخته و دو در ورودی آن برای ورود آقایان و خانم ها پیش بینی گردیده است. در مردانه که دارای دو صفه می باشد از سه طرف دارای کاشیکاری است در بالای در کتیبه ای از کاشی به رنگ سفید بر زمینه لاجوردی وجود دارد و در بالای آن علامت شیر و خورشید با کاشی های زرد رنگ در دولچک و به صورت یک نیم دایره قرار دارد. در دو طرف در تصویر دو سرباز قاجار کاشیکاری شده است که در آن جمله « عمل زین العابدین سمنان ۱۳۳۰» به چشم می خورد.

حمام پهنه در تاریخ ۱۳۷۳ بعد از یک سری مرمت و بازسازی تبدیل به موزه باستان شناسی و مردم شناسی شد. در ابتدای ورودی موزه سمنان به یک هشتی می رسیم که در آن علاوه بر فروش بلیط، عرضه بروشور و نیز دیگر تولیدات فرهنگی و انتشارات صورت می پذیرد، در ادامه مسیر فضای مربع شکلی با ابعاد تقریبی ۸ متر در ۸ متر قرار دارد که به وسیله طاق های ضربی موزون و عریضی مسقف شده است و در میان آن یک آبنمای زیبا به همراه کاشیکاری های متنوع است.

از این قسمت در مواقعی که نمایشگاهی موقت در محل موزه دایر می باشد به عنوان فضای نمایشگاهی استفاده می شود. در ادامه بعد از گذشتن از یک راهروی باریک و یک هشتی به صحن بزرگ گرمابه که سالن اصلی موزه است می رسیم.

این قسمت خود دارای چند قسمت جدا است. در یکی از غرفه های متصل به صحن اصلی شاخص ترین عنصر موزه ی سمنان که اسکلت ۴۰۰۰ ساله بدست آمده از تپه حصار دامغان می باشد قرار دارد.

این اسکلت که مربوط به یک زن باردار است به شکل کاملأ دست نخورده از محل حفاری در تپه حصار به این مکان منتقل یافته است. در کنار آن اشیاء و لوازمی به چشم می خورد که در هنگام مرگ کنار متوفی قرار داده اند هدف اصلی از نمایش این اسکلت نشان دادن شیوه تدوین در هزاره دوم پیش از میلاد در بخش فلات مرکزی ایران می باشد .این اسکلت با ضمائم آن در یک محفظه مکعبی شیشه ای قرار گرفته است.

در ویترین دیگری در ادامه مسير اشيائي از جنس سفال خاكستري مربوط به هزاره دوم پيش از ميلاد متعلق به تپه حصار قرار دارد اين اشياء شامل كاسه، آبريز و ظروف آييني ديگر است. از ديگر آثار سفالين موجود در موزه ظروف بدست آمده از منطقه خطير كوه سمنان است، كه مربوط به هزاره اول پيش از ميلاد است.

در ويترين هاي بعدي اشياء دوران اسلامي شامل ظروف لعابدار و ديگر ظروف مربوط به تپه‌هاي تاريخي استان سمنان ديده مي‌شود.

در بخش مردم شناسي موزه گرمابه پهنه كه در انتهاي موزه و در يك هشتي واقع شده است اشياء مختلف مردم شناسي از جمله زينت آلات سنتي زنان عشاير استان سمنان قرار دارد . پس از آن وسايل و آلات روشنايي وجود دارد در ويترين ديگر ابزار و وسايل اعتقادي و پيشگويي مثل رمل‌ مهره‌هاي شانس و… ديده شده است، در ويترين انتهايي ابزار و آلات استعمال دخانيات مثل چپق، دسته چپق، سرچپق كيسه توتون و … ديده مي‌شود.

بيشتر بازديد كنندگان كساني هستند كه در ادامه راسته بازار اصلي شهر به سردر موزه رسيدند و اصلي ترين مخاطبان موزه سمنان دانشجويان رشته هاي مختلف در سطح استان و كشور هستند كه براي تكميل پروژه هاي تحصيلي به مكان موزه مراجعه مي‌كنند.

ساعت كار موزه سمنان در فصول بهار و تابستان از ۹ صبح الي ۱۳ و ۱۶ بعد ازظهر الي ۱۹ است.

 

گزارش و عكس: مسعود محقق – خبرنگار ايسنا منطقه سمنان

دسته بندی: جاذبه های تاریخی, شهرستان سمنان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد