×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

جزیره هِنگام از جزیره‌های ایران در خلیج فارس است که با آبادی‌های کوچک با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع در جنوب جزیرهٔ قشم واقع شده است. در هنگام، ساحل دیگری هم به اسم کله خماسی هست که برای شمایی که دلتان می‌خواهد آدرنالین خونتان بالا برود مناسب است. می‌توانید از بالای صخره‌ها به داخل آب […]

جزیره هِنگام از جزیره‌های ایران در خلیج فارس است که با آبادی‌های کوچک با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع در جنوب جزیرهٔ قشم واقع شده است. در هنگام، ساحل دیگری هم به اسم کله خماسی هست که برای شمایی که دلتان می‌خواهد آدرنالین خونتان بالا برود مناسب است. می‌توانید از بالای صخره‌ها به داخل آب بپرید وهمراه با خیارماهی ها چند دقیقه ای شنا کنید.
شب‌ها اگر خوش شانس باشید هم سواحل این ناحیه پر می‌شود از نور فیتوپلانگتون‌ها، موجودات ریزی که وقتی ناآرام می‌شوند از خودشان نور ساطع می‌کنند و ساحل را به رنگ آبی در می‌اورند، انگار که جادویی در کار باشد

  • چطور به جزیره هنگام برویم؟

همان طور که گفته شد باید ابتدا به قشم و سپس اسکله کندالو بروید. اسکله کوچکی که رفت و آمد های اهالی هنگام از آن صورت می گیرد و البته با گسترده تر شدن رفت و آمد مسافران، بخش مهمی از ظرفیتش را هم به این بخش اختصاص داده است.

جزیره هنگام

برای سفر به هنگام نیازی به تهیه بلیت نیست. به اسکله بروید و سراغ قایق های خطی را بگیرید! چیزی شبیه به تاکسی های خطی که مسافران را در مسیرهای مشخص می برد و می آورد. هزینه این قایق های کوچک برای هر نفر سه هزار تومان است که در زمان اندکی شما را از قشم به هنگام می رساند.

  • هنگام را بیشتر بشناسیم

هنگام جزیره کوچکی است در جنوب جزیره قشم. مساحتش چیزی حدود ۵۰ کیلومتر مربع است که به سه بخش تقسیم می شود. هنگام قدیم که بخش قدیمی تر جزیره است، هنگام عرب که در بین محلی ها به این نام شناخته می شود و هنگام جدید که مرکزیت این جزیره را دارد.

جزیره هنگام

هنگام جزیره آرام و بی سر و صدایی است که سواحل نه به آن شکل خیابان دارد و نه اتومبیل! مطمئن باشید اگر یک بار به آن سفر کنید، دیگر خیالش به این راحتی ها دست از سرتان بر نمی دارد و سر زدن به آن به یکی از برنامه های ثابت هر ساله تان تبدیل می شود!

  • جابجایی در جزیره

به گزارش جی پلاس، در هنگام، دیگر نمی توانید وسیله نقلیه تان را با خود ببرید. با قایق های کوچک خطی به جزیره می رسید و وسیله نقلیه آن جا موتور سیکلت و وانت های دو کابینه ای است که محلی ها در اختیار دارند. هزینه جابجایی با موتور سیکلت برای یک ساعت چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ هزارتومان است و خودرو ها هم با هزینه ای بین ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان مسافران رابه سواحل و مناطق مختلف جابجا می کنند.

photo5003648088686045182

بهتر است اگر با راننده ای همان ابتدا توافق کردید، تا پایان سفر ارتباط داشته باشید و شماره اش را بگیرید تا دیگر مشکلی برای گشتن در جزیره و انجام کارهایتان نداشته باشید.

همچنین حتما به محض رسیدن به جزیره از سوپر مارکت های کنار اسکله خرید هایتان را انجام دهید. خرید های اساسی تان بهتر است در قشم یا بندرعباس انجام شود اما خرید های ضروری و البته سنگین مانند آب معدنی باید در هنگام انجام شود. یادتان باشد در سواحل دیگر خبری از آب شیرین نیست و باید برای اصلی ترین نیازهایتان هم از آب معدنی استفاده کنید. پس به مقدار کافی آب تهیه کنید.

به طور مثال هر نفر برای هر روز تقریبا در حدود دو الی سه بطری بزرگ آب معدنی نیاز داشته باشد. پس از اگر دو نفر هستید و حداقل یک روز کامل و حتی مقداری بیشتر می خواهید در کنار ساحل بمانید، یک باکس آب معدنی بزرگ برای شما کافی است.

 

  • دیدنی های هنگام

گشت به یاد ماندنی دلفین ها

جزیره هنگام

برای دیدن دلفین ها باید مقداری به عقب برگردیم. همان زمانی که در اسکله کندالو می خواستید سوار بر قایق های خطی هنگام شوید. اگر می خواهید تجربه ناب دیدن دلفین ها در میان آب های خلیج فارس را داشته باشید، دیگر نباید سوار قایق های هنگام شوید.

در اسکله بلیت هایی به قیمت ۱۵۰۰۰ هزارتومان به فروش می رسد که عنوانش گشت دلفین است. این قایق ها شما را سوار می کند و کیلومتر ها به میان آب های خلیج فارس می برد. جایی که به یک باره دسته های دلفین را می بینید که در کنار قایق و در فاصله بسیار اندکتان بالا و پایین می پرند و به نوعی برایتان نمایش می دهند.

جزیره هنگام

جزیره هنگام

دیدن زنده دلفین ها آن هم در محیط زندگی شان، صحنه ناب و فوق العاده ای است که شاید دیگر در تمام عمر نتوانید آن را از نزدیک ببینید. پس به نظر می رسد پرداخت این هزینه به یک بار تجربه کردن این صحنه های ناب می ارزد.

سواحل زیبای هنگام

a6ebbd46-f387-47c9-9f72-8e4eb04d9dda

به گزارش جی پلاس؛ هنگام سواحل بسیار زیبایی دارد. از ساحل نقره ای و فوق العاده اش گرفته تا کله خماسی و خنیزی و دیگر سواحلی که سر تا سر این جزیره را در خود گرفته است. هر کدام از این ساحل ها را که برای چادر زدن در نظر بگیرید، تجربه دلچسب و زیبایی برایتان خواهد بود. کله خماسی یا کلخماسی پر طرفدارترین ساحل هنگام است که ساحلی سخره ای و زیبا دارد که از بالای صخره های غربی اش، می توانید غروب های بسیار زیبایی را تجربه کنید.

جزیره هنگام

ساحل نقره ای

جزیره هنگام

فقط یادتان باشد تمام خرید هایتان را انجام دهید و با خیال راحت به ساحل بروید. سواحل هنگام، بهترین مکان برای کمپینگ و چادر زدن است. اما اگر حتما به دنبال سرویس بهداشتی و یا جای خواب راحت هستید، می توانید از خانه هایی که محلی ها اجاره می دهند استفاده کنید. هزینه این خانه ها هم از پنجاه تا صد هزارتومان، بسته به امکاناتش متفاوت است.

با گرفتن این خانه ها دیگر مشکلی برای غذا هم ندارید و می توانید از میزبان خود بخواهید انواع غذاهای دریایی را برایتان درست کند. از میگو و ماهی های مختلف گرفته تا انواع سمبوسه و فلافل و قلیه ماهی که خوردنش در هوای شرجی و فوق العاده هنگام می چسبد.

در سواحل این جزیره بهترین و لذت بخش ترین تفریح، زدن به آب و آب تنی است. سواحل جنوب در نزدیکی ساحل معمولا عمق چندانی ندارد و آب دریا به دلیل سنگینی، به این سادگی ها نمی تواند کسی را درون خود بفرستد و غرق کند.

جزیره هنگام

برای لذت بردن بیشتر، عینک و ابزار ابتدایی غواصی را تهیه کنید و به تماشای دنیای شگفت انگیز زیر آب بروید. ماهی های بسیاری که نزدیکی سواحل صخره ای فراوان اند و خرچنگ هایی که در شیار های این صخره ها و البته برخی سواحل شنی رفت و آمد می کنند. با این حال حواستان به عروس های دریایی باشد. حیواناتی که بر خلاف اسمشان می توانند خیلی خطرناک باشند. پس مواظب این حیوانات تقریبا نامرئی و البته اقسام بزرگترشان باشید. بخش هایی از بدن این حیوان نیش هایی دارد که بدن را می گزد و در صورت زیاد بودن این گزش ها، ورم کرده و قرمز می شود.

e1814208-d37a-4d34-b56c-1a685a96e505

بهترین دارو برای بهبود جای گزش همان آب شور دریاست اما بهتر است در نقاطی که عروس دریایی های بزرگ می بینید شنا نکنید و یا لباس تمام قد غواصی به تن داشته باشید.

ماهی های مختلف، ستاره دریایی یا طوطیا و همچنین انواع خرچنگ ها هم که به وفور در این جزیره یافت می شود. گوش ماهی و صدف های گوناگون هم سواحل را به زیباترین شکل ممکن تزئین می کنند. پرنده های مختلف هم که جزء جدانشدنی سواحل به شمار می آیند و با کمی دقت می توانید بیش از تمام عمرتان در این جزیره پرندگان مختلف ببینیم.

f07ec0bf-c1dd-46cb-98f8-d027f1ac7df7

جزیره هنگام

جزیره هنگام

جزیره هنگام

جزیره هنگام

 

تلاش برای دیدن آهو

در هنگام و برخی دیگر از جزایر جنوبی، نوعی آهو زندگی می کند که به آن “جبیر” می گویند. حیوان زیبایی که به همزیستی مسالمت آمیز با انسان ها عادت کرده و از قدیم در این جزیره زندگی می کرده است. اگر کمی خوش شانس باشید و حوصله داشته باشید، می توانید در زمین هایی که کمی از ساحل فاصله دارد، این آهوهای بسیار زیبا و منحصر به فرد را ببینید و از دیدن آن لذت ببرید.

منبع


پاییز و زمستان یعنی از آبان تا اوایل فروردین، فصل رفتن به جنوب است و یکی از جاهایی که در سفر به جنوب باید حتما دید جزیره هنگام است. هنگام دلفین دارد. موجوداتی که باهوشند و با بالا و پایین پریدن‌شان دل آدم را می‌برد. اما تماشای دلفین‌ها فقط یکی از چیزهایی است که در هنگام می‌تواند در انتظارمان باشد، آن ماسه‌های طلایی و آن خاک رنگی و آن همه تپه و دریا و همه چیز با هم.

جزیره هنگام کجاست؟

مردم محلی جزیره هنگام مردم محلی جزیره هنگام

جزیره هنگام نزدیک قشم قرار گرفته و با آن ۴۵ دقیقه فاصله دارد. تا بندرعباس حدود ۴۳ مایل دریایی و تا شهر قشم حدود ۲۹ مایل دریایی‌ست. برای رفتن به هنگام باید از بندرعباس به قشم بروید و از اسکله شهید ذاکری سوار ماشین شوید تا به اسکله کندالو برسید. در این اسکله قایق‌ها با ۱۵ هزار تومان شما را به هنگام می‌رسانند. قایق سواری و تماشای ماهی‌هایی که نزدیک قایق می‌شوند و مرغان دریایی که برای شکار ماهی‌ها تا نزدیکی قایق‌تان پایین آمده‌اند، می‌تواند به اندازه کافی شما را دچار سرخوشی کند. اگر هم با هواپیما بروید فرودگاه قشم نزدیک اسکله کندالو قرار دارد و تنها ۱۰ کیلومتر با آن فاصله دارد.

اینها را فرشاد وزیری که خودش اهل بندرعباس است و چند سال است که به عنوان تور لیدر فعالیت می‌کند، می‌گوید و ادامه می‌دهد وقتی به جزیره هنگام رسیدید اگر قصد کمپ کردن دارید، بهتر است بروید پاسگاه و اطلاع بدهید که کجای جزیره ساکنید که موقع گشت زنی بهتان سر بزنند و امنیتتان تامین شود و این به معنای ایجاد مزاحمت یا برهم خوردن آرامشتان نیست.

تاریخچه جزیره هنگام

سواحل جزیره هنگامسواحل جزیره هنگام

اگر از تاریخچه هنگام بخواهید بدانید باید بگوییم قبلاها یعنی خیلی قبلتر به هنگام هنجام و هنیام می‌گفتند. این جزیره در فارسی باستان هنگاما بود و در ارمنی نیز به انگام شناخته میشد. هنگام به معنی زمان و گاه است و تقریبا دولتی نبوده که به این جزیره چشم طمع نداشته باشد. پرتغالی‌ها در دوره صفوی و انگلیس‌ها در دوره قاجار این جزیره را اشغال کردند. وهابی‌ها از یک طرف و سلطان مسقط  هم از طرف دیگر باعث شده بودند تا هنگام به صورت چهارراهی در بیاید که در هر طرفش کسی ادعای حاکمیت بر آن را می‌کرد. این وضعیت تا سال ۱۳۰۷ ادامه داشت تا اینکه رضاشاه تصمیم به کوتاه کردن دست متجاوزان از خاک هنگام  گرفت.

 اقامت در جزیره هنگام

غذاهای جزیره هنگامغذاهای جزیره هنگام

هنگام سه روستای هنگام قدیم، هنگام نو یا جدید و غیل دارد که با راه شوسه به هم وصلند. هنگام قدیم خالی از سکنه است و در روستای غیل تنها دو خانوار زندگی می‌کنند. هنگام جدید روستایی ۷۵۰ نفره است و به گفته فرشاد وزیری اگر می‌خواهید خانه بگیرید باید اینجا را انتخاب کنید. مردم محلی خونگرم و مهربانند و بهتان کمک میکنند.  اگرچه برای آب تنی و شنا در منطقه‌ای بکر باید با قایق بروید جایی که کسی نباشد. موقع شنا هم حواستان به خرچنگ‌ها و  طوطیاهای دریا که خاردارند باید باشد. اینها هرچند آزاری ندارند اما ممکن است مثل مهمانی ناخوانده بر سرتان خراب شوند. همچنین آب هنگام بسیار شور است و باید وسایلی مثل عینک و دماغ گیر همراهتان باشد.

وزیری می‌گوید: برای بیشتری‌ها سفر به هنگام سفری یک روزه است، صبح به جزیره می‌آیند و عصرها برمی‌گردند قشم، اما خیلی‌ها هم به عشق کمپ کردن به جزیره هنگام می‌روند تا یک شب را در جایی بکر و زیر آسمان پرستاره و ساحل پر از فیتوپلانگتونش سر کنند. اگر می‌خواهید شب در هنگام بمانید، باید وسایل کمپ و پخت و پز همراه داشته باشید. در هنگام، هم مغازه برای خرید وسایل و پخت و پز هست و هم میشود به محلی‌ها غذا سفارش داد. سمبوسه میگو و خرچنگ و برنج و ماهی و برنج و میگو (حواری میگو) از غذاهایی‌ست که محلی‌ها می‌توانند برایتان آماده کنند. هر سمبوسه دانه ای ۵ هزار تومان و هر وعده غذا هم تقریبا ۲۵هزار تومان درمی‌آید.

 

جاهای دیدنی جزیره هنگام قشم

دلفین های جزیره هنگامدلفین های جزیره هنگام

هنگام ۵۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد و همین برای فرونشاندن عطش مایی که در حسرت بودن در کنار دریا هستیم، کافی‌ست. میتوان ساعت‌ها به دریای سبزرنگ و زلال و موج‌هایش در سواحل صخره‌ای یا شنی خیره شد و همانجا کنار دریا دراز کشید و با خود گفت کاش زندگی همین بود.

به گفته فرشاد وزیری، هرکدام از ساحل‌های هنگام اسمی دارند و اسم یکی از آنها ساحل نقره‌ای‌ست، اگرچه این ساحل فقط مختص هنگام نیست و در هرمز هم در بخشی از جاها، ساحل، با شن‌های مشکی و نقره‌ای فرش شده. ممکن است هوس کنید مقداری از این شن‌ها را در جیبتان بریزید تا بعدا از دیدنش دلتان پر از حسرت شود و خودتان را اذیت کنید، اما بهتر است این کار را نکنید چون در سال‌های گذشته آنقدر گردشگران این کار را انجام داده‌اند که دیدن از ساحل نقره‌ای محدود شده.  در هنگام ساحل دیگری هم به اسم کله خماسی هست که برای شمایی که دلتان می‌خواهد آدرنالین خونتان بالا برود مناسب است. می‌توانید از بالای صخره‌ها به داخل آب بپرید وهمراه با خیارماهی ها چند دقیقه ای شنا کنید.

شب‌ها اگر خوش شانس باشید هم سواحل این ناحیه پر می‌شود از نور فیتوپلانگتون‌ها، موجودات ریزی که وقتی ناآرام می‌شوند از خودشان نور ساطع می‌کنند و ساحل را به رنگ آبی در می‌اورند، انگار که جادویی در کار باشد.

در هنگام قسمتی وجود دارد که به آن آکواریوم می‌گویند، قسمتی که انقدر آبش زلال و شفاف است که میتوان رفت و آب ماهی‌های رنگارنگ را دید.

هنگام را بیشتر از هرچیز به دلفین‌هایش می‌شناسند و خیلی‌ها به عشق دیدن‌شان حاضرند هم مسافت زیادی را طی کنند و هم صبح زود از خواب بیدار شوند. دلفین‌ها صبح‌های زود که آب سرد است سرشان را از زیر آب بیرون می‌اوردند، بنابراین برای تماشای بازیگوشی و پوزه های دلفینی بامزه باید ۸ صبح از خواب بیدار شد. این دلفین‌ها تا اردیبهشت مهمان جزیره اند.

جبیر که حیوانی است شبیه آهو ولی از آن لاغرتر از دیگر حیوان‌های بومی جزیره است. جبیر نر و ماده هر دو شاخ دارند و اگر خوش شانس باشید میتوانید آنها را ببینید، چون از آدم به دورند و اگر هم ببیندتان با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت می‌دوند.

در جزیره هنگام انتظار دیدن لاک‌پشت‌های پوزه عقابی که لاکپشتی است دریایی و درحال انقراض را هم داشته باشید. این لاک پشت  در جزایر نَخیلو و ام‌الکرم در استان بوشهر و جزایر قشم، شیدور، هندورابی، هنگام و هرمز وجود دارد.

 

بازار جزیره هنگامبازار جزیره هنگام

دیگر اینکه اگر دلتان می‌خواهد در بازاری کاملا بومی راه بروید، بازار هنگام جای خوبی است و اثری از چیزهای مدرن در آن نیست. در این بازار دست سازه‌ها و آویزهای صدفی زیادی هم می‌شود پیدا کرد، از گوشواره و گردنبند گرفته تا ادویه هایی مختص سرخ کردن ماهی و میگو. در بازار هنگام زنان محلی، سمبوسه‌های خوشمزه‌ای درست می‌کنند و نقش و نگارهای مختلف با حنا روی دستتان می‌زنند که به آن نقش ریختن می‌گویند. تجربه‌هایی جدید که شبیه هیچ تجربه ای نیست.

عکس ها: خبرگزاری ایرنا

منبع

دسته بندی: اکوتوریسم, شهرستان قشم برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد