به تارنمای "سلام آبادی" خوش آمدید این سایت هیچ محصول و خدماتی برای فروش ندارد. اکثر مطالب از منابع دیگر اخذ شده است / معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

سلام آبادی
×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

صابون مراغه که به صورتی کاملا طبیعی تولید می شود با ماندگاری بیش از ۱۰ سال و با قدمتی بیش از۱۵۰ سال معروف ترین صابون سنتی كشور بوده و سوغاتی اصلی و ارزشمند به حساب می آید خواص صابون مراغه صابون مراغه که به صورت سنتی و نیمه صنعتی تولید می شود، به رغم رواج […]

صابون مراغه که به صورتی کاملا طبیعی تولید می شود با ماندگاری بیش از ۱۰ سال و با قدمتی بیش از۱۵۰ سال معروف ترین صابون سنتی كشور بوده و سوغاتی اصلی و ارزشمند به حساب می آید
فواید شگفت انگیز صابون مراغه

خواص صابون مراغه

صابون مراغه که به صورت سنتی و نیمه صنعتی تولید می شود، به رغم رواج صابون های صنعتی همچنان به عنوان شوینده اصلی در خانه های مردم این شهرستان و سایر شهرهای کشور مورد استفاده قرار می گیرد.این صابون از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشکیل شده و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. تا پیش از تولید صابون های صنعتی، در بیشتر شهرهای ایران مردم از صابون مراغه استفاده می کردند و هم اکنون نیز در بازار سنتی همه شهرهای ایران، صابون های سنتی مراغه طرفداران زیادی دارد.با دلگرم همراه باشید.

فواید بی نظیر صابون مراغه

قیمت هر بسته صابون (حاوی ۵ عدد صابون زرد مراغه) ۱۵۰۰۰ تومان می باشد ابکا مطمئن و پاسخگو قبل و بعد از خرید صابون مراغه از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشکیل شده و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نمیشود. امروزه نیز با وجود رواج صابون های صنعتی، این نوع صابون همچنان به عنوان یکی از شوینده های سنتی رایج میان خانواده های ایرانی مورد استفاده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، صابون سنتی مراغه با وجود رواج صابون های صنعتی همچنان با تولید ۲۰۰تن در سال موقعیت بازار خود را حفظ کرده تا پیش از تولید صابون های صنعتی، در بیشتر شهرهای ایران مردم از صابون مراغه استفاده می کردند و هم اکنون نیز در بازار سنتی همه شهرهای ایران، صابون های سنتی مراغه طرفداران زیادی دارد. این صابون از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشکیل شده و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نمیشود. امروزه نیز با وجود رواج صابون های صنعتی، این نوع صابون همچنان به عنوان یکی از شوینده های سنتی رایج میان خانواده های ایرانی مورد استفاده است.

صابون سنتی مراغه با وجود رواج صابون های صنعتی

همچنان با تولید ۲۰۰ تن در سال موقعیت بازار خود را حفظ کرده، اما به علت تهیه سنتی و نامناسب بودن کیفیت مواد شوینده نتوانسته است جایگاه اصلی خود را در بازارهای داخلی و خارجی به دست آورد.

فواید جالب و بی نظیر صابون مراغه

این صابون به علت دارا بودن ph مناسب و میزان اسید کنترل شده آن، حساسیت های پوستی را از بین میبرد و پیاز مو را تقویت می کند و به علت نداشتن عوارض جانبی استقبال از آن روزبه روز بیشتر شده است.

یونس نصراللهی افزود:

صابون مراغه در ۳ رنگ سفید، زرد و سیاه تولید می شود و معروف ترین نوع آن صابون زرد است. تنها فرق صابون زرد و سفید در رنگ آنهاست ولی صابون سیاه از ضایعات این صابون ها به وجود میآید و قدرت پاک کنندگی آن نسبت به بقیه کمتر است.

در برخی موارد به ترکیبات صابون سیاه، سدر و رنگ حنا اضافه میشود که در این صورت صابونی مناسب برای رفع شوره سر، ریزش مو و تقویت پیاز مو است. مدیر یکی از بزرگترین واحدهای تولید صابون سنتی مراغه نیز به نحوه ساخت این صابون اشاره کرد و گفت: پیه های حیوانی جمع آوری شده از شهرهای مختلف کشور بویژه اصفهان، شیراز، قم، کاشان و شهرهای شمالی به مراغه منتقل می شود و در دیگ های بزرگ با مقدار مشخص سود سوزآور مخلوط و سپس آب به مقدار لازم به آن افزوده میشود.

آب شهر مراغه شیرین، بدون هرگونه املاح و برای تولید صابون بسیار مناسب است و پس از اضافه شدن آب مرحله جفت شدن یا در اصطلاح صابون سازان، شیرین شدن شکل می گیرد و مواد مخلوط شده ۲۴ ساعت برای پخت دوم در دیگ های مجزا قرار می گیرد.

فواید جالب و بی نظیر صابون مراغه

صابون سنتی مراغه، سوغاتی با شهرت جهانی

صابون سنتی مراغه با ۱۵۰ سال قدمت، سال‌های سال است که به صورت سنتی و بدون استفاه از مواد شیمیایی تولید و به اقصی نقاط کشور ارسال می‌شود.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، صابون مراغه که به صورتی کاملا طبیعی تولید می شود با ماندگاری بیش از ۱۰ سال و با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال معروف ترین صابون سنتی كشور بوده و سوغات اصلی و ارزشمند این شهرستان به حساب می آید.

این صابون به رغم رواج صابون های صنعتی همچنان به عنوان شوینده اصلی در خانه های مردم این شهرستان و سایر شهرهای كشور مورد استفاده قرار می گیرد.

آن چنان که از مادربزرگ های خود شنیده ایم به ترکیبات صابون مراغه سدر و رنگ حنا اضافه می‌شود كه در این صورت برای رفع شوره سر، ریزش مو و تقویت پیاز مو مناسب است.

حالا صابون مراغه برای خودش رقیب پیدا کرده اما با وجود رقبای قدرتمند همچنان مشتریان پر و پا قرصی نیز دارد مشتریانی از سراسر کشور و حتی مشتریان خارجی که آوازه صابون مراغه آنها را به این دیار می کشاند حتی اگر خودشان نیز نتوانند بیایند سفارش داده و صابون مراغه در رنگ های زرد ، سفید و مشکی به آنها فرستاده می شود، در این شهرستان بسیاری از مردم از تولید صابون و فروش آن به کسب روزی می پردازند چرا که صابون تولیدی این شهر از مرغوبیت بسیاربالایی برخوردار است.

وقتی در شهرستان مراغه به گشت و گذار می پردازید می توانید با تماشای گنبدهای سرخ ، گنبد دوار و منطقه فسیلی و باسلوق های خوشمزه و به یاد ماندنی به قدمت چند هزار ساله این شهرستان پی برده و بعد از تفریحی دلچسب و گشت و گذار در داخل شهر به سراغ صابون بروید که علاوه بر فروشگاه های بزرگ این شهر در تمامی مغازه های کوچک محلی نیز به وفور یافت می شود.

روزی روزگاری صابون مراغه /صابون زرد رنگ آشنای همه مردم ایران بوده است

 

صابون سنتی و طبیعی مراغه  بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

تولید صابون مراغه در سایزها و رنگ های سفید، زرد ، نارنجی و سیاه

عزیز آقایی یکی از مغازه داران شهرستان مراغه در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز ، گفت : صابون مراغه در سایزها و رنگ های سفید، زرد ، نارنجی و سیاه و در قالب های خاصی تهیه شده و به فروش می رسد.

باید گفت از نظر کیفیت صابون سیاه از ضایعات این صابون‌ها به وجود می‌آید و قدرت پاك كنندگی آن نسبت به بقیه پایین‌تر است.

وی افزود: با وجودی که محصولات متنوع بهداشتی در کشور رواج یافته است و صابون های لوکس و با عطر های خاص در بازار مصرف زیاد شده اند ولی صابون مراغه همچنان به عنوان یک محصول بهداشتی اصلی در خانه‌های مردم این شهرستان و سایر شهرهای كشور مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که مراغه را علاوه بر آثار و جاذبه های تاریخ با صابون آن می شناسند.

وی با اشاره به بازدید کارشناسان بهداشتی و فنی از کارگاه های تولید صابون تصریح کرد: ترکیبات صابون مراغه در آزمایشگاه‌های مخصوص كارگاه های تولیدی كنترل می‌شود و در محیط بهداشتی تهیه  و در بازرسی های صورت گرفته توسط کارشناسانی از تبریز  کیفیت و بهداشتی بودن این محصول تایید می شود.

روزی روزگاری صابون مراغه /صابون زرد رنگ آشنای همه مردم ایران بوده است

تهیه  صابون مراغه به صورت سنتی

علی ابراهیمی  از کارگران کارخانه تولید صابون در مراغه نیز در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز ،  بیان کرد: در تهیه صابون مراغه از رنگ ، اسانس، عطر و مواد شیمیایی استفاده نمی شود و در کارگاه ها به صورت سنتی و نیمه صنعتی در سه رنگ سفید ، زرد و سیاه تولید می‌شود .

وی معروفترین نوع صابون مراغه را صابون زرد اعلام کرد و افزود: صابون زرد رنگ آشنای همه مردم ایران بوده و نسبت به بقیه بیشتر مورد استقبال خریداران قرار می‌گیرد.

وی توضیح داد:صابون‌های آماده شده در قالب‌های ۲۵۰ تا ۳۵۰ گرمی به رنگ زرد، سفید و سیاه مایل به قهوای به شکل کاملاً سنتی عرضه می‌شود.

 

روزی روزگاری صابون مراغه /صابون زرد رنگ آشنای همه مردم ایران بوده است

مواداولیه صابون مراغه کاملا طبیعی است

یکی دیگر از کارگران کارخانه صابون مراغه که چندین سال است در کار تهیه ، تولید و فروش صابون مراغه فعال است نیز به خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز ،گفت: مواد اولیه این صابون پیه خالص گاو ، گوسفند حیوانی و سود سوز آور است .

وی افزود: صابون مراغه از دنبه گوسفند و پیه‌های حیوانی جمع‌آوری شده از شهر‌های مختلف کشور تولید می‌شود که در مرحله‌ای از تولید با مقدار مشخصی سود سوزآور مخلوط و سپس آب به مقدار لازم به آن افزوده می‌شود، مواد مخلوط شده ۲۴ ساعت برای پخت دوم در دیگ‌های مجزا قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: بعد از ۲۴ ساعت رنگ‌های سفید، زرد، سیاه یا رنگ حنا به آن اضافه شده به بخش قالب دان منتقل می‌شود و در طول ۱۸ ساعت صابون در قالب دان کمی خشک شده و شکل اولیه به خود می‌گیرد.

 

روزی روزگاری صابون مراغه /صابون زرد رنگ آشنای همه مردم ایران بوده است

 

روزی روزگاری صابون مراغه /صابون زرد رنگ آشنای همه مردم ایران بوده است

 

تولید یک محصول جدید به عنوان صابون سنتی هفت گیاه است، این صابون برای جلوگیری از ریزش مو ، شوره سر و حساسیت‌های پوستی در سر و بدن بسیار مفید است .

شهرستان مراغه با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان شرقی قرار دارد .

دسته بندی: مراغه, مشاغل دیدنی و تاریخی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد