×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

معاون عمرانی و روستایی بنیاد مسکن خراسان ‌شمالی با بیان اینکه ۱۲ روستای استان در معرض خطر سنگ ریزش قرار دارند، گفت: هفته جاری درباره اتخاذ راهکاری ایمن و کم هزینه برای مسئله رفع مخاطرات سنگ ریزش کوه در روستای اسفیدان تصمیم گیری خواهد شد. علی اکبر صابری، معاون عمرانی و روستایی بنیاد مسکن خراسان […]

معاون عمرانی و روستایی بنیاد مسکن خراسان ‌شمالی با بیان اینکه ۱۲ روستای استان در معرض خطر سنگ ریزش قرار دارند، گفت: هفته جاری درباره اتخاذ راهکاری ایمن و کم هزینه برای مسئله رفع مخاطرات سنگ ریزش کوه در روستای اسفیدان تصمیم گیری خواهد شد.
12 روستای خراسان شمالی در معرض خطر سنگ ریزش قرار دارند,

علی اکبر صابری، معاون عمرانی و روستایی بنیاد مسکن خراسان ‌شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: ۱۲ روستای استان با خطر سنگ ریزش کوه های مجاور خود مواجه هستند که روستاهای گلیان در شهرستان شیروان، زوعلیا در شهرستان مانه و سملقان همچنین روستای اسفیدان در شهرستان بجنورد از جمله این روستاها هستند.

وی گفت: بارندگی های اسفند ماه ۹۷ تا اردیبهشت ماه ۹۸ مسئله خطر سنگ ریزش کوه همجوار روستای اسفیدان را جدی تر کرده است.

صابری عنوان کرد: اداره کل بنیاد مسکن استان به دنبال این دغدغه از کارشناسان پژوهشکده سوانح طبیعی کشور برای بررسی مسئله خطر سنگ ریزش روستای اسفیدان دعوت کرد که کارشناسان این پژهشکده نیز با حضور در روستای اسفیدان از این منطقه بازدید کردند تا پس از مطالعات، راهکار یا راهکارهایی را برای رفع این خطر ارائه کنند.

وی افزود: مطالعات انجام شده در روستای اسفیدان حاکی از آن است که تثبیت سنگ ها، خطر ریزش کوه را تا ۱۰۰ درصد مرتفع نمی کند درحالیکه هزینه تثبیت سنگ ها نیز بسیار بالا است.

وی گفت: به عقیده بنده جابجایی اهالی این روستا که در محل خطر هستند به نقطه ایمن دیگری در این روستا، راهکاری ایمن تر، منطقی تر و کم هزینه تر است.

صابری در ادامه با یادآوری این مطلب که مسئله سنگ ریزش کوه در روستای اسفیدان در سال ۷۵ و بروز زلزله مهیب در آن سال نیز به یک مسئله جدی تبدیل شد، بیان کرد: پس از این واقعه بخشی از دیم زارهای این روستا در قالب طرح توسعه این روستا و برای جابجایی روستاییان از محل خطر به محل این دیم زارهای بی خطر پیش بینی و جانمایی شده بود.

وی اعلام کرد: علاوه بر اینکه برای این جابجایی، زمین پیش بینی شده و آماده واگذاری است همچنین تسهیلات بانکی برای ساخت خانه های جدید در اراضی پیش بینی شده نیز به متقاضیان این روستا اعطا می شود.

معاون عمرانی و روستایی بنیاد مسکن خراسان‌ شمالی در ادامه یادآور شد: با توجه به اینکه این مسئله با دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی مطرح شده است، هفته جاری ستاد بحران استان به منظور اتخاذ راهکاری منطقی برای رفع مخاطرات سنگ ریزش کوه در روستای اسفیدان با برگزاری جلسه تصمیم گیری خواهد کرد.

انتهای پیام/قهرمانی

دسته بندی: خراسان شمالی, روزنامه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد