×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال قوچان و در نزدیکی مسیر جاده ترانزیتی قوچان  به باجگیران قرار دارد برای رفتن به این روستا باید از  روستای امام قلی رد شوید  شرایط مطلوب آب و هوایی ، عوارض طبیعی آبشار و رودخانه دائمی ، سرسبزی و چشم اندازهای زیبا سبب جلب طبیعت گردان و دوستداران جاذبه های […]

این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال قوچان و در نزدیکی مسیر جاده ترانزیتی قوچان  به باجگیران قرار دارد برای رفتن به این روستا باید از  روستای امام قلی رد شوید  شرایط مطلوب آب و هوایی ، عوارض طبیعی آبشار و رودخانه دائمی ، سرسبزی و چشم اندازهای زیبا سبب جلب طبیعت گردان و دوستداران جاذبه های طبیعی به این مکان گردیده است.

منبع:»

http://rostaymezerj.blog.ir/post/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88

 

شاهرگ یا شارَک، (Şahrag-Şarak) روستایی است از توابع بخش باجگیران شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی ایران. این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال قوچان و در نزدیکی مسیر جاده ترانزیتی قوچان به باجگیران و ۳۰ کیلومتری ترکمنستان واقع شده‌است.

مردم روستای شاهرگ به زبان ترکی افشاری خراسانی سخن میگویند، ترکی خراسانی به دودسته کلی افشاری وگرایلی تقسیم می‌شود و به خانواده زبانهای اوغوز تعلق دارد؛ این گروه همچنین زبان‌های ترکی آذربایجانی، ترکی استانبولی، زبان گاگاوز، زبان ترکمنی و زبان سالار را دربر می‌گیرد.ترکی قشقایی و ترکی آذربایجانی نزدیکترین زبان به ترکی خراسانی است از لحاظ استفاده از کلمات نیز به زبان ازیکی نیز شباهت دارد.

این روستا در دهستان دولتخانه قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۰۰۰ نفر (۴۵۸ خانوار) بوده‌است.

مردم این روستا اغلب به دامداری و کشاورزی وپرورش ماهی قزل الا مشغولند. شاهرگی‌های دیگر شهرها به صورت فصلی نیز از طریق امور ساختمانی امرار معاش می‌کنند.

روستای شاهرگ دارای مناظر دیدنی چشمه پر آب شاهرگ وبرج‌های باستانی وتپه قلعه مرزی و دره زاوو شاهرگ(زاوو در ترکی به معنی دره پر آب است) امکانات رفاهی روستا از قبیل، آب، برق، تلفن، می‌باشد.

دسته بندی: جاذبه های روستایی, قوچان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد