×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

آشنایی با مسجد چهلستون سرخه مسجد چهلستون سرخه متعلق به قرن دوم هجری است که به دستور امام علی (ع) در بلاد اسلامی ساخته شده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش خبرنگار ندای سرخه، حسین کوکبی دبیر انجمن رسالت قلم شهرستان سرخه در گردآوری خود در خصوص بنای تاریخی چهلستون، ثبت […]

آشنایی با مسجد چهلستون سرخه

مسجد چهلستون سرخه متعلق به قرن دوم هجری است که به دستور امام علی (ع) در بلاد اسلامی ساخته شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش خبرنگار ندای سرخه، حسین کوکبی دبیر انجمن رسالت قلم شهرستان سرخه در گردآوری خود در خصوص بنای تاریخی چهلستون، ثبت شده به عنوان اثرملی خود اظهار داشت: مسجد چهلستون سرخه متعلق به قرن دوم هجری است که به دستور امام علی (ع) در بلاد اسلامی ساخته شده است که یکی از شبستان های الحاقی به مسجد جامع سرخه بوده است که در محله آقا علی حوض (خیابان محرم) سرخه در بافت قدیم شهر  قرار گرفته که در طول زمان چندین مرتبه تغییراتی در آن بوجود آمده است .

آیت الله ارسطو از علما و بزرگترین شاگردان شیخ مرتضی انصاری در این مسجد اقامه نماز داشته است.

 از خصوصیات بارز این بنا ستونهای ظریف هشت ضلعی آجری و طاق های جناقی تند میباشد که شباهت زیادی به کارهای دوره زندیه دارد و از ۴۰ ستون این بنا هم اینک ۳۲ ستون آن بیشتر باقی نمانده است.

مساحت این بنا ۳۵۱ متر است  که دارای یک ایوان ورودی و یک هشتی زیبا میباشد که به این بنا جلوه خاصی بخشیده و از طریق این هشتی می توان وارد شبستان اصلی شد، که  با توجه به کویری بودن این منطقه ساخت شبستان در زیرزمین به دلیل استحکامات بالا در برابر سرما و گرما مقاوم بوده است.

 در لبه های اضلاع بام مسجد طاقنماهای قوس دار و کم عمق وجود دارد که در تابستان های گرم برای برگزاری نماز جماعت مغرب و عشاء و دیگر مراسم مذهبی از فضای بام بهره می بردند.

این بنا در تاریخ ۲/۳/۷۸ به شماره ۲۳۲۵ به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

منبع تصویر فوق:

http://www.mirassemnan.ir/fa-IR/DouranPortal/5195/page/%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%DA%86%D9%87%D9%84%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%AE%D9%87

دسته بندی: جاذبه های تاریخی, جاذبه های مذهبی, سرخه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد