×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

از اولاد امام موسي كاظم (علیه السلام) می باشند که بنا به گفته اهالی برادران حضرت رضا (علیه السلام) هستند که جهت دیدار امام رضا (علیه السلام) به ایران آمده اند و در قریه لاسجرد پس از شهادت یا مرگ عادی دفن می شوند. مرحوم اعتمادالسلطنه در هنگام سفرخود به لاسجرد (لاسگرد) از بقعه اين […]

از اولاد امام موسي كاظم (علیه السلام) می باشند که بنا به گفته اهالی برادران حضرت رضا (علیه السلام) هستند که جهت دیدار امام رضا (علیه السلام) به ایران آمده اند و در قریه لاسجرد پس از شهادت یا مرگ عادی دفن می شوند.
مرحوم اعتمادالسلطنه در هنگام سفرخود به لاسجرد (لاسگرد) از بقعه اين امامزادگان ديدن نموده و مي نويسد: “در سمت شرقي تل بزرگ لاسگرد و به فاصله سيصد قدم بقعه ايست كه گويند سيد رضا از اولاد حضرت امام موسي كاظم (علیه السلام) در اينجا مدفون است.
شیندلر از جهانگردان انگلیسی در سفرنامه خود می نویسد: جلوی قلعه (لاسگرد) امامزاده ای است که امامزادگان سیدرضا و سید علی اکبر هر دو برادر حضرت رضا (علیه السلام) می باشند.

به امامزادگان سیدرضا و سیدعلی اکبر (علیهما السلام) معروف می باشند.
————————————————————————————-
زیارت نامه

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

————————–
آستان امامزادگان سیدرضا و سیدعلی اکبر(علیهما السلام) در روستای لاسجرد کنار جاده سمنان ـ تهران وسیصد قدمی کاروانسرای شاه عباسی، در يك حياط وسيع كه داراي قبور زياديست واقع شده است. بناي ساختمان بقعه امامزاده شامل حرم و گنبد و دو ايوان غربي و شمالي است كه متصل به بقعه و فاقد هرگونه تزئينات خاصي مي باشد. نماي خارجي بقعه را كه تقريباً به شكل مكعب مستطيل است با گچ سفيد كرده و در سمت جنوب آن راه پله هاي پشت بام امامزاده را ساخته اند. در سمت شرقي بقعه نيز درب كوچكي وجود دارد كه حرم را از ضلع شرقي به حياط متصل مي كند. حرم بصورت ۵ اتاق تو در تو است بدين صورت كه يك اتاق بطول ۴ متر و به عرض تقريبا ۳/۲۵ در وسط و چهار اتاق ديگر كه داراي طول و عرض مساوي هستند در چهار ضلع اتاق مياني واقعند. جرزهاي چهار زاويه اتاق مياني در قسمت بالا اندكي به جلو انحنا يافته و بر روي آن طرح مدوري به شعاع تقريباً دو متر بوجود آمده و بر روي اين طرح و بفاصله تقريبا ۳۰ سانتيمتر از آن ساقه گنبد پايه ريزي شده است. به طوريكه فاصله بين پيرامون داخلي ساقه گنبد و پيرامون طرح دايره اي شكل، رف حفره مانندي بفاصله ۳۰ سانتيمتر بوجود آمده است. بطور خلاصه مي توان گفت كه گنبد بدون استفاده از فيل پوش و طاقنما ساخته شده است. در وسط اتاق مياني و زير گنبد قبر گچي متعلق به حضرت سيد رضا قرار دارد كه بر روي آن ضريح چوبين و مشبكي بطول ۲/۶۵ و عرض ۲/۶۵ و ارتفاع ۱/۶۵ متر مشاهده مي گردد. سقف چهار اتاق جوانب ضربي است و زير طاقها رفهاي مثلثي شكل ديده مي شود. در اتاق جنوبي و بفاصله كم از ديوار صورت قبر ديگري معروف به سيد علي اكبر بچشم مي خورد كه شامل ضريح مشبك برنگ سبز و كوچكتر از ضريح سيد رضا مي باشد. اين دو ضريح چوبين و فاقد ارزش تاريخي و هنري هستند. اتاق شرقي كه مشرف به حياط و جاده است بوسيله يك ديوار و يك در كوتاه از اتاق مياني جدا شده و اتاق كوچكي را جهت سكونت متصدي امامزاده تشكيل مي دهد. مجموعه حرم تقريبا ۱/۵ متر از كف حياط مجاور بلندتر است. داخل بقعه فاقد هرگونه تزيينات مي باشد حتي در جانب قبله هيچگونه تزئيني براي نشان دادن محراب انجام نشده است. فقط قسمت تحتاني چهار اتاق حرم را با پارچه هاي سبزرنگ پوشانده و چند شمائل و عكس براي تزئين داخل بقعه بكار برده اند. بقعه مذكور داراي دو گنبد بزرگ و كوچك جديد است. گنبد بزرگ ساقه اي استوانه اي شكل به ارتفاع ۱/۲۵ متر مي باشد كه با كاشيهاي كوچك سرمه اي و فيروزه اي در متن آجر و به شيوه معقلي زينت يافته است. قسمت اصلي يا كاسه گنبد كه بر روي ساقه قرار دارد قريب ۵/۵ متر بلندي و داراي اسكلت آهني مي باشد. اين گنبد بزرگ و خوش فرم و زيبا كه تقريبا شبيه گنبد آرامگاه فاني در سمنان با كاشيهاي فيروزه اي جالبي پوشيده شده است. محيط خارجي ساقه گنبد ۱۸/۲۵ متر مي باشد. گنبد كوچك كه بر فراز اتاق جنوبي و بر بالاي قبر سيد علي اكبر بسيار كوچك و بصورت مخروطي نامنظم به ارتفاع ۲/۵ متر است كه پوشش قسمت پائين آن از كاشيهاي فيروزه اي و در قسمت بالاي آن از كاشيهاي فيروزه اي و سرمه اي بطور نامنظم استفاده شده است كه به هيچ وجه با گنبد بزرگ و زيبا قابل مقايسه نيست. لازم بتذكر است كه در داخل و خارج بقعه كتيبه يا سنگ نبشته اي كه دال بر انتساب تاريخ بناي اوليه آن باشد وجود ندارد.
بنای ساختمان بقعه امامزادگان سیدرضا و سیدعلی اکبر(علیهما السلام) در سالهاى اخير توسط اعضاء هیأت امناء فعالی که دارد بطور کامل تخريب و ساختمان جديد بسیار باشکوهى درحال احداث است.
استان سمنان ـ شهرستان سمنان ـ بخش سرخه ـ شهر سمنان ـ دهستان لاسجرد ـ روستای لاسجرد
دسته بندی: جاذبه های تاریخی, جاذبه های مذهبی, سرخه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد