×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

تخت فولاد آرامستان تخت فولاد نه فقط یک قطعه زمین است که به دلیل دفن علما و مشاهیر نامش پرآوازه شده است، بلکه جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ چند هزار سالة اصفهان تلقی می‌شود که گوشه‌گوشه آن بیانگر عظمت و بزرگی مردمانش است. علاوه بر آن، تلفیق هنر اسلامی ایرانی در این سرزمین به دلیل وجود […]

تخت فولاد

آرامستان تخت فولاد نه فقط یک قطعه زمین است که به دلیل دفن علما و مشاهیر نامش پرآوازه شده است، بلکه جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ چند هزار سالة اصفهان تلقی می‌شود که گوشه‌گوشه آن بیانگر عظمت و بزرگی مردمانش است. علاوه بر آن، تلفیق هنر اسلامی ایرانی در این سرزمین به دلیل وجود بقاع و تکایای تاریخی و خلق آثار هنری هنرمندان بزرگ، نشان از گنجینه‌ای ارزشمند دارد که هنوز پس از گذشت قرن‌ها کشف نشده باقی مانده است .
تخت فولاد اصفهان بعد از «وادی‌السلام» در نجف‌اشرف، دومین قبرستان مهم شیعیان نامگذاری شده است تا جایی که از آن به عنوان «دری از درهای بهشت » یاد می‌کنند .


این سرزمین مقدس که حدود ۷۵ هزار هکتار مساحت دارد، در جنوب شرقی اصفهان واقع است که بیش از ۱۰۰۰ نفر از مشاهیر اصفهان و جهان اسلام در دوره‌های پیشین در آن دفن شده‌اند و در دوران معاصر نیز دفن بیش از ۷۰۰۰ شهید دفاع مقدس در گلستان شهدا که آن هم قطعه‌ای از سرزمین تخت فولاد محسوب می‌شود، ارزشی دوچندان به این سرزمین بخشیده است. قدمت و پیشینه این قبرستان به ۲۰۰۰ سال قبل بازمی‌گردد که وجود مقبره‌ای منسوب به یوشع‌النبی(ع) که از پیامبران بنی‌اسرائیل است خود گواهی بر این مدعی است .


قدیمی‌ترین آثار به دست آمده در این سرزمین به دوران آل‌بویه یعنی «قرن سوم» بازمی‌گردد . در دوره حکومت صفویان به دلیل رشد بافت شهری، تخت فولاد اهمیت بیشتری پیدا کرد و به عنوان گورستان اصلی شهر انتخاب و تکایا و بناهایی نیز به دلیل این محوریت در آن ایجاد شد. همچنین به دستور شاه‌عباس کاخ‌ها و باغ‌هایی نیز در این منطقه ساخته شد که از مهمترین آنها می‌توان به عمارت‌های هفت‌دست، آینه‌خانه، قصر نمکدان، باغ‌گلستان و باغ سعادت‌آباد اشاره کرد که البته امروز هیچ نشانی از این عمارت‌ها وجود ندارد و فقط نام آنها بر خیابان‌های امروزی گذاشته شده است .


در دوره صفویان تخت فولاد اوج شکوفایی خود را پشت‌سر گذاشت، چون ساخت کاروانسراها و آب‌انبارها از سوی افراد خیر مانند رکن‌الملک به این منطقه عظمت بخشید .

دسته بندی: جاذبه های تاریخی, شهر اصفهان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد